Dekoracje DIY do domu

Ciepło domu budują nie tylko piękne meble i kolory. O tym, czy nasze mieszkanie jest przytulne, czy nie, decydują też dekoracje. Sklepy z wyposażeniem oferują cały szereg różnych dekoracji – tych mniej efektywnych, jak i tych ekstrawaganckich. Produkowane na masową skalę ozdoby dostępne są oczywiście za odpowiednią cenę! Warto zatem poświęcić chwilę, aby małym nakładem pieniężnym stworzyć niepowtarzalną dekorację, która będzie cieszyła oko podwójnie – swoim wyglądem i świadomością, że została stworzona własnoręcznie.

Pomysłowy świecznik

Wszystko, czego potrzeba do wykonania tej ozdoby, to słoik, farba do szkła i kawałek drucika. Umyj dokładnie słoik i odtłuść go, na przykład spirytusem. Następnie nalej do środka odrobinę farby do szkła i obracaj słoik w różne strony, aby farba pokryła dokładnie szklane ścianki. Jeżeli chcesz, już od zewnętrznej strony narysuj orientalne wzory. Następnie na szyjce słoika zamontuj drucik tak, aby utworzyć dwie pętelki po przeciwnych stronach. Drugi kawałek drutu zamontuj na kształt uchwytu. Wsadź do środka świeczkę i gotowe!

 

zdj 1źródło: domosfera.pl

W surowym stylu

Stylizowane drabiny stały się modnymi dekoracjami wnętrz ze względu na swój surowy charakter. Drabina z powodzeniem może stać się wieszakiem albo regałem. Jak nie iść na skróty i zrobić ją samemu? Będziesz potrzebować paru narzędzi, które bez problemu kupisz w markecie budowlanym: piłkę do drewna, wiertarkę i cienkie wiertło, młotek, duże gwoździe, nożyczki, papier ścierny, sznurek, miarkę, ołówek i lakier do drewna. Ponadto, oczywiście, gałęzie – polecamy brzozowe.

Gałęzie potnij na cztery odcinki po 50 cm i dwa po 160 cm. Możesz ściągnąć korę, albo zostawić ją tylko na niektórych odcinkach. Jeżeli zdecydowałeś się ją ściągnąć, oszlifuj gałęzie papierem. Odmierz rozmieszczenie odcinków i za pomocą ołówka zaznacz miejsce wiercenia: pierwszy szczebel umieść na wysokości 20 cm, a kolejne w odległości 30 cm od pierwszego. Wywierć zagłębienia, a następnie połącz odcinki za pomocą młotka i gwoździ. Polakieruj całość i zostaw do wyschnięcia. Na sam koniec zwiąż sznurkiem miejsca łączenia.

zdj2

źródło: czterykaty.pl

 

Inspirujące obrazki

Potrzebujesz jedynie ładnej ramki A4, kartki papieru i drukarki – najlepiej laserowej. Znajdź inspirujący Cię napis, wydrukuj w dużej rozdzielczości i obrazek opraw w ramkę. Już! Jeżeli chcesz, możesz przemalować ramkę bądź postarzyć ją dla lepszego efektu.

z3

źródło: stylizacje.tv

 

Prosto ze sznurka

Urocza dekoracja sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka, jak i w kuchni bądź sypialni. Wykonanie jest bardzo proste. Weź deskę w rozmiarze, jaki Ci najbardziej odpowiada. Delikatnie wyrysuj na niej wzór za pomocą ołówka. Powbijaj małe gwoździki na wzorze – najlepiej wzdłuż linii, zachowując odpowiedni odstęp. Jeżeli chcesz, najpierw zrób małe dziurki, zmaż ołówek i dopiero wtedy wbij gwoździe. Między nimi rozprowadzaj sznurek tak, aby utworzyć pożądaną strukturę. Jeżeli chcesz, przed przystąpieniem do pracy pomaluj deskę na jednolity kolor. Powieś na ścianie, albo połóż na regale. Gotowe.

 

zdj4

źródło: dom.siostraania.pl

 

Dekoracje w mieszkaniu nie muszą być ani drogie, ani ogólnie dostępne. Robiąc własne ozdoby miło spędzisz czas, a efekt będzie niespotykany. Robótki ręczne mogą tez być dobrym sposobem na spędzenie więcej czasu ze swoją rodziną – dzieci uwielbiają prace manualne, a mąż chętnie pomoże w pracach technicznych. Do dzieła!