kleszcze

kleszcze

 

Kleszcze przenoszą groźne choroby, które mogą zagrażać życiu, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby, ale ryzyko jest bardzo wysokie. Specjaliści szacują, że już co trzeci kleszcz w Polsce jest zarażony. Warto więc wiedzieć jak się przed nimi chronić i zabezpieczyć się przed chorobą.

Kleszcze

Pewnie nieraz słyszałaś, że kleszcze żyją i spadają z drzew na człowieka. Panuje przekonanie, że najwięcej ich jest w lasach. Tymczasem kleszcze częściej mogą zaatakować w parku czy na łące, ponieważ więcej ich żyje w wysokich trawach, niż w koronach drzew.

Co jeszcze warto wiedzieć o kleszczach? W ich ślinie znajduje się specjalna substancja znieczulająca, dlatego nawet jeśli wbije się w Twoją skórę, możesz wcale tego nie poczuć! Stąd tak często przypomina się o starannym sprawdzeniu swojego ciała po każdej wycieczce, spacerze czy dniu spędzonym na otwartej przestrzeni. Jeżeli w odpowiednim czasie nie zauważysz kleszcza, może on bytować na Twoim ciele nawet 12 dni, żywiąc się Twoją krwią. W tym czasie może Cię też zarazić jedną z chorób, które przenosi.

Bolerioza

Z roku na rok kleszcze zagrażają coraz większej ilości osób. Coraz więcej ludzi zapada na choroby przenoszone przez kleszcze, bardzo często na boreliozę. Jej charakterystycznym objawem jest widoczny na skórze rumień, który jednak nie u wszystkich zarażonych chorobą się pojawia. Choroba ta może też dawać objawy przypominające grypę: gorączka, bóle stawów.

W jaki sposób chronić się przed kleszczami?

Na spacer po łące, lesie czy parku najlepiej jest założyć długie spodnie, koszulki z długim rękawem i nakrycie głowy. Ważne też, żeby ubranie było jasne, ponieważ tak łatwiej jest zauważyć na nim kleszcza. Pamiętaj też, żeby spryskać się preparatem, który odstrasza owady. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało, a zwłaszcza rejony, gdzie skóra jest delikatna: pachwiny, miejsca pod kolanami i za uszami, głowę oraz pachy. To miejsca, w które kleszcze najbardziej lubią się wbijać! Pamiętaj także o swoim pupilu!

Szczepionka

Bardziej niż bolerioza groźne jest kleszczowe zapalenie mózgu. Ono również daje grypopodobne objawy, ale także przypadłości neurologiczne np. niedowład mięśni. Przeciwko tej chorobie można się jednak zaszczepić. Natomiast na boreliozę nie ma, szczepionki! Zaszczep się jednak, jeśli obawiasz się, ponieważ mieszkasz lub pracujesz na terenach zalesionych lub zamierzasz spędzić bezstresowo wakacyjny czas. Szczepionkę przeciw KZM podaje się w trzech dawkach. Drugą przyjmuje się 14 dni po pierwszej, a trzecią po 12 miesiącach. Ale już drugi zastrzyk chroni Cię przed tą groźną chorobą.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli kleszcz zaatakował i musisz samodzielnie poradzić sobie z jego usunięciej, postępuj według wskazówek:
Zdezynfekuj pensetę.
Pamiętaj, żeby miejsca gdzie znajduje się kleszcz, niczym nie smarować, ani nie polewać.
Trzymając pęsetę równolegle do skóry chwyć kleszcza jak najbliżej ciała tak, by ująć główkę, ale nie ściskać jego odwłoku.
Zdecydowanym ruchem pociągnij kleszcza do góry. Nie wykręcaj go!
Koniecznie zdezynfekuj rankę.

Jeśli nie potrafisz wyjąć kleszcza, najlepiej poproś kogoś o pomoc lub udaj się do specjalisty!

Jeśli wyjęłaś kleszcza i na skórze nie było rumienia, ale nie czujesz się najlepiej, także wybierz się do lekarza. Boreliozę trzeba bowiem leczyć antybiotykami!

Be amazing!