Przyznaj się, chociaż raz w życiu zdarzyło Ci się narzekać na to, że masz za mało pieniędzy. Zastanawiałeś się kiedykolwiek z czego może to wynikać? I dlaczego Twoi znajomi zarabiający podobnie co Ty są w stanie wyjechać na wakacje, a Ty wciąż nie? Nim rozpoczniesz kolejną litanię ubolewania nad niskim standardem życia, zastanów się na co wydajesz pieniądze. I czy wszystkie te rzeczy są Ci potrzebne.

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze

Chyba nie ma złotego środka na oszczędzanie oprócz… radykalnych decyzji w tej kwestii. Jeśli będziesz krótkowzrocznie podchodzić do problemu jakim jest ciągły brak pieniędzy może się okazać, że nigdy nie będzie Cię stać na to co chcesz. Dlaczego? Może dlatego, że codzienne wydatki nie ograniczasz do najpotrzebniejszych rzeczy, a do piwka ze znajomymi, papierosów na imprezie lub kolejnej pary gadżetów, czy taniej biżuterii.

Twoim pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinno być podjęcie decyzji o wyeliminowaniu wszystkich pochłaniaczy pieniędzy, które dają przyjemność na moment. Co to może być? Kawa na mieście, obiad w nowej restauracji, para sportowych butów identyczna jak trzy pozostałe w Twojej szafie.

Pamiętaj, że aby zaoszczędzić będziesz musiał/ musiała zrezygnować z czegoś. No chyba, że jesteś milionerem, ale gdybyś był nie czytałbyś tego artykułu.

Lista wydatków

Lista wydatków powinna być Twoim wyznacznikiem nowego dnia. Bez niej, na samym początku oszczędzania, możesz nie dać rady. Problemy z uporządkowaniem wydatków mogą wynikać ze złego rozporządzania pieniędzmi. Jeśli nigdy nie zastanawialiśmy się nad tym, czy na coś nam starczy i lekką ręką wydawaliśmy na wszystkie swoje zachcianki, bez pomocy w postaci listy wydatków, nie ogarniemy codziennych wydatków.

Podziel wydatki na kategorie takie jak: spożywcze, higiena, rachunki i opłaty, kosmetyki i higiena, przyjemności i alkohol. Oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z miłych chwil. W tym wszystkim najważniejszy jest po prostu złoty środek.