Technika ta należy do jednej z najskuteczniejszych metod związanych z zarządzaniem własnym czasem. Niezależnie od tego, czy stosować ją będziemy podczas nauki, w trakcie pracy czy nawet planowania domowych porządków ona się po prostu sprawdzi. Nie wierzysz? Zapoznaj się z Techniką Pomodoro i przestań marnować czas na zbędne rzeczy!

Zarządzanie czasem

Technika Pomodoro została wymyślona przez Włocha – Francesco Cirillo, a nazwę wziął od czasomierza kuchennego w kształcie pomidora. I mogłoby się wydawać, że każdy z nas mógł na to wpaść! A i owszem, jednak zrobił to właśnie ten pan i to dzięki niemu obecnie tak wiele osób potrafi lepiej zarządzać swoim czasem.

Jak zarządzać czasem

Czego tak właściwie potrzebujemy, żeby móc wprowadzić do życia metodę Pomodoro? Przede wszystkim musimy stworzyć listę zadań, które chcemy wykonać. Oprócz tego długopis, jeśli lista zadań stworzona jest na kartce oraz czasomierz kuchenny. Potrzebujesz urządzenia odmierzającego czas, które wyda z siebie dźwięk po upływie 25 minut.

Metoda Pomodoro

  1. Francesco Cirillo uważa, że na początku każdego dnia należy zrobić listę zadań do wykonania. Powinny być one posortowane według ważności, a następnie realizowane przez nas po kolei.
  2. Po powstaniu listy nastawiamy czasomierz na 25 minut i staramy się zrealizować zadanie w całości lub częściowo.
  3. Ważne jest, by pracować nad konkretnym zadaniem do momentu, aż zadzwoni czasomierz. Postaraj się nie przerywać i nie rozpraszać.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu, jeśli zadanie zostało w pełni wykonane – zaznacz to.
  5. Oprócz pracy w wyznaczonym czasie należy pamiętać o przerwach. Po upływie jednego pomodoro należy zrobić 5-cio minutową przerwę. Co zrobić w wolnym czasie? Poprzeciągać się, przespacerować po pokoju/biurze lub po prostu popatrzeć przez okno.
  6. Kiedy upłynie już 4 Pomodoro powinieneś nagrodzić się dłuższą przerwą, która powinna trwać od 20 do 30 minut. Jest to idealny czas na kawę, przejrzenie mediów społecznościowych, wykonanie telefonu, czy zjedzenie lunchu.

Efektywne zarządzanie czasem

Metoda ta posiada wiele zalet, ponieważ nasza praca jest podzielona na segmenty, a co za tym idzie, łatwiej nam wykonywać konkretne zadania.

Dzięki wyznaczonemu czasowi na konkretny punkt jesteśmy w stanie dużo lepiej skupić się niż nie mając żadnych ram. Krótki czas wykonania zadania sprawia, że sami eliminujemy rozpraszacze poświęcając 100% uwagi tylko jednej rzeczy. Jest to również związane ze świadomością upływającego czasu, który prowadzi do lepszej wydajności.

Metoda Pomodoro ułatwia nam również zmotywowanie się do działania oraz rozpoczęcie pracy. Nasze nastawienie zmienia się, gdy zdajemy sobie sprawę, że przerwa będzie dopiero po zakończonym zadaniu, a nie po 25 minutach.

Sama przerwa jest niezwykle ważna podczas pracy, ponieważ pozwala głowie oderwać się od zadania. Dzięki krótki przerwom jesteśmy w stanie pracować w skupieniu dużo dłużej niż w przypadku przypadkowej przerwy.

Jeśli masz problem z zarządzaniem czasem ta technika jest właśnie dla Ciebie.