amigdalina

co to jest amigdalina

Amigdalina to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów, który występuje w nasionach wielu roślin np. migdałowca, pigwy oraz w niektórych nasionach owoców z drzew owocowych (m.in. moreli, wiśni, śliw, brzoskwiń). Właśnie przez amigdalinę pestki tych roślin i owoców mają specyficzny gorzkawy  smak i aromat.

Co to jest amigdalina i jakie ma zastosowanie?

Amigdalina to witamina B17, jednak należy pamiętać, że witamina ta nie zawsze wykazywana jest w grupie witamin z grupy B, ponieważ jest owiana złą sławą. Naukowcy ostrzegają, że w miejscu, gdzie występuje amigdalina, czyli w pestkach m.in. moreli, wiśni, brzoskwini i pigwy, znajdują się także trujące związki cyjanowe. Według innych uczonych: witamina B17 może zapobiegać rozrostowi nowotworów.

Toksyczna amigdalina

W latach 20. XX wieku ogłoszono teorię, że amigdalina może być skutecznym lekiem na raka, jednocześnie stwierdzono, że jest ona zbyt toksyczna do stosowania u ludzi. Jednak mimo to podjęto koncepcję leczenia raka amigdaliną i opracowano mniej szkodliwą w założeniu pochodną amigdaliny – Laetrile. Specyfik jednak został wycofany z rynku, ponieważ FDA dowiodło w badaniach, że istnieje duże ryzyko zatrucia cyjankiem, szczególnie wtedy, gdy chory jednocześnie zażywa witaminę C.

Czy amigdalina jest lekiem na raka?

Nigdy żadne badania kliniczne nie potwierdziły antynowotworowego działania amigdaliny. Nie stwierdzono, aby miała ona wpływ na zmniejszanie się guzów, wydłużenie czasu przeżycia, ani na poprawę jakości życia chorych. Mimo to w niektórych krajach np. w Meksyku amigdalina jest stosowana nie tylko jako naturalne czy alternatywne leczenie, ale także jako terapia profilaktyczna! Jej zwolennicy zapewniają, że amigdalina to skuteczny lek antynowotworowy, który pozwala na usunięcie guzów nowotworowych, bez podjęcia długotrwałego leczenia: chemioterapii czy operacji.

Skutki przyjmowania amigdaliny

Lekarze odradzają przyjmowanie pestek z amigdaliną, ponieważ w niedługim czasie można spodziewać się pogorszenia funkcji trawiennych (niestrawność, zgaga, ból brzucha, wzdęcia, nudności). U pacjentów z zespołem złego wchłaniania może pogorszyć się także wchłanianie innych, cennych składników odżywczych. W najgorszym wypadku, przyjmowanie tej substancji może spowodować zatrucie trucizną, czyli powstającą podczas rozpadu amigdaliny – cyjankiem, szczególnie przy jednoczesnym zażywaniu witaminy C!

Beamazing!