Pozbywanie się ubrań dla jednych jest błahostką, ponieważ nie przywiązują się do rzeczy. Są jednak ludzi, którzy na myśl o wyrzuceniu ukochanego swetra dostają palpitacji serca. Chomikowanie i sentymenty spowalniają proces rozstawania się z ubraniami, dlatego jeśli nie wiesz jak się za to zabrać – przeczytaj nasz post!

Wiosenne porządki

Nim rozpoczniesz kompletowanie wiosennej garderoby, musisz zrobić miejsce w szafie. Na początek warto podzielić ubrania na kategorie. Postaraj się podejść do tego zadania racjonalnie i odpowiedź sobie na pytania:

  • co należy wyrzucić,
  • czego dawno nie nosiłaś,
  • w czym źle wyglądasz.

Kiedy będziesz w stanie posegregować swoje ubrania według tych kategorii, pora przejść do działania.

Ramy czasowe

Przed rozpoczęciem porządkowania szafy, wyznacz sobie konkretne ramy czasowe, których sztywno będziesz się trzymać. W zależności jak wiele masz rzeczy do przejrzenia może to być jeden dzień lub kilka godzin. Nie rozkładaj tego na kilka dni i nie dziel porządków na szafy i szuflady. Trzymanie się ścisłych zasad związanych z terminem zmusi cię do mobilizacji i uporządkowanie ubrań na czas.

Nastrojowa muzyka

Nie ma nic gorszego niż spokojna i odprężająca muzyka do sprzątania. Melancholia, która może się pojawić wraz z nią, uniemożliwi pozbycie się niepotrzebnych ubrań, zalegających od dawana w naszej szafie. Odpowiednimi do porządków będą energetyczne rytmy, które pozytywnie nas nakręcą i dodadzą sił, a sprzątanie stanie się dużo przyjemniejsze.

Najodpowiedniejszymi dniami do układania ubrań są te, gdy masz dobry nastrój. Ważne, by nikt nie przeszkadzał i nie rozpraszał cię.

Porządki w szafie

Głównym celem tego punktu jest przejrzenie wszystkich ubrań, które znajdują się w naszej szafie. Ktoś może powiedzieć, że przecież powinnyśmy zdawać sobie z tego sprawę co w niej jest, skoro same tam to włożyłyśmy. Nie da się z tym zgodzić, jednak czy wtedy co jakiś czas padałoby stwierdzenie: „Nie mam co na siebie włożyć!”?

Kiedy zabierzesz się za przeglądanie swetrów, spodni i koszulek, pamiętaj by nie rzucać wszystkiego na jeden stos. Na sam widok odechce ci się przeglądania zawartości garderoby. Pomyśl, że uporządkowanie szafy jest celem, który musisz wypełnić.

  • Cele cząstkowe – uporządkowanie spodni, uporządkowanie koszulek i sukienek,
  • Cel końcowy – uporządkowanie szafy

Segregacja ubrań w szafie

  1. Zostaje – ubrania dobrze leżące, w którym świetnie się czujemy.
  2. Do wyrzucenia – podarte, porwane, poplamione i przebarwione ubrania, z których nie sposób zrobić styl vintage.
  3. Do sprzedania/Oddania – ubrania, w których nie chodzimy, ponieważ są za małe lub za duże, mają nie taki kolor lub fason, jednak nie są zniszczone.
  4. Nie wiem – najcięższa do określenia kategoria. Trudno zrezygnować z rzeczy, do których mamy sentyment, dlatego warto dwa razy zastanowić się przed zachowaniem lub pozbyciem się danego elementu garderoby.

Mierzenie ubrań

Dzięki przymierzaniu swoich ubrań, będziemy w stanie określić jak coś na nas leży i czy wciąż do nas pasuje. Wybieraj tylko te rzeczy, których nie miałaś na sobie w przeciągu ostatnich dwóch tygodni.

Dla wszystkich niezdecydowanych osób polecamy zadanie sobie kilku pytań, które mogą ułatwić nam podjęcie decyzji co zostaje z nami, a co ląduje na kupce „Do oddania„.

  1. Jak się w tym czujesz? Jak chciałabyś się w tym czuć?
  2. Czy odpowiada ci ten krój/kolor/materiał?
  3. Czy dobrze to na tobie leży? Nie pogrubia? Nie odstaje?
  4. Czy to ubranie pasuje do ciebie?
  5. Czy można je przerobić? Jeśli tak, czy się opłaca?
  6. Czy dzisiaj kupiłabyś tę rzecz?
  7. Dlaczego ją kupiłaś?
  8. Dlaczego chcesz ją zatrzymać? (W tym przypadku zwrot „Szkoda mi wyrzucić” odpada”.
  9. Czy wyszłabyś w tym do znajomych?

Nasz poradnik ma na celu pomóc wszystkim tym, którzy mają problem z pozbywaniem się zbędnych rzeczy. Podczas wybierania tego co zostanie z wami, pamiętajcie by czuć się w swoich ubraniach dobrze. W końcu są one dodatkiem do nas, który ma polepszać nasze samopoczucie, a nie je pogarszać.