krem z filtrem

Krem z filtrem ma za zadanie chronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Najlepiej, jeśli stosujemy go przez cały rok, gdyż promieniowanie UVA dociera na ziemię niezależnie od pogody. Często do tego rodzaju produktów zniechęca sama ich formuła, dlatego warto dobierać ten kosmetyk pod kątem posiadanego rodzaju cery. Wtedy aplikacja powinna być dużo mniej problematyczna. Jaki filtr będzie odpowiedni w przypadku poszczególnych rodzajów cery, dlaczego tak ważne jest ich używanie? Odpowiedzi udzielamy w dzisiejszym artykule.

Stosowanie kremów z filtrem do twarzy często kojarzy się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Ta dodatkowa warstwa może oznaczać obciążenie, źle wyglądający, rolujący się makijaż i bielenie. Może, ale nie musi! Jak zatem dobrać filtr, by zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem, a jednocześnie nie odczuwać nieprzyjemności wiążących się z jego aplikacją?

Wpływ słońca na skórę

Choć promienie muskające ciało są bardzo przyjemne, to wystawianie skóry na ekspozycję słońca bez żadnej ochrony może mieć negatywne skutki, zarówno krótkofalowe jak i widoczne dopiero w dłuższej perspektywie.

Promieniowanie UVB sprawia, że nasza skóra nabiera brązowego kolorytu, ale jednocześnie może powodować poparzenia słoneczne i odpowiadać za pojawienie się trudnych do zniwelowania przebarwień i plam.

Promieniowanie UVA występuje w tym samym natężeniu, niezależnie od pory roku. Jego działanie jest bezlitosne, przenika przez chmury, a nawet szyby. Dlatego warto zaopatrzyć się w filtr nie tylko w  słoneczny dzień, który planujemy spędzić na plaży. Promienie UVA penetrują skórę, przyczyniając się do namnażania wolnych rodników, a co za tym idzie przyspieszają proces starzenia, a także niosą ryzyko powstawania zmian nowotworowych.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Kremy z filtrami różnią się miedzy sobą konsystencją. Warto znać te różnice przed zakupem, aby potem nie rozczarować się podczas ich używania.

Jakie rozróżniamy rodzaje filtrów?

Filtry organiczne (chemiczne) – filtry tego rodzaju wnikają w głąb naskórka i absorbują promienie słoneczne, zanim zdążą one zadziałać negatywnie. Charakteryzuje je lekka konsystencja, szybko wchłaniają się w skórę, nie bielą.

Filtry mineralne (fizyczne) – ich działanie jest dwojakie: polega na pochłanianiu promieniowania UVB i części UVA oraz odbijaniu go na większej długości UVA. Bazują najczęściej na dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Mają konsystencję cięższą od filtrów chemicznych, mogą pozostawiać białą warstwę, która zazwyczaj z czasem się wchłania. Są polecane dla dzieci oraz odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze. Podobnie jak w przypadku filtrów chemicznych, konieczna jest reaplikacja w ciągu dnia.

Filtry mieszane – to połączenie właściwości filtrów organicznych i mineralnych, dzięki czemu zapewniają jeszcze wyższą skuteczność i lepszą ochronę, bez nadmiernego obciążania skóry. Są one świetnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju cery.

Dla zapewnienia sobie pełnej ochrony,  aplikację filtrów niezależnie od ich rodzaju, należy powtarzać w ciągu dnia. Jak często? Zależy to od wysokości zastosowanego faktora SPF oraz stopnia ekspozycji na słońce w ciągu dnia. Podczas opalania, zaleca się dołożenie warstwy filtra co dwie godziny oraz każdorazowo po kąpieli w wodzie lub mechanicznym ścieraniu produktu ze skóry – w kontakcie z ubraniami czy ręcznikiem.

Dobieramy krem z filtrem do rodzaju cery 

Skóra twarzy jest z reguły bardziej wrażliwa, podatna na podrażnienia i poparzenia słoneczne. Jak dopasować krem z filtrem do swojej cery, tak by spełniał on swoje zadanie, a jednocześnie nie powodował nieprzyjemności związanych z aplikacją?

Cera tłusta i mieszana: aby nie obciążać dodatkowo cery, warto wybrać krem z filtrem o lżejszej konsystencji, można szukać produktów ze składnikami matującymi, które będą zapobiegać nadmiernemu świeceniu się twarzy.

Cera wrażliwa: jeśli skóra jest wyjątkowo skłonna do podrażnień, warto sięgnąć po kosmetyk z najwyższym faktorem SPF (50 lub 50+) i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce w bardzo upalne dni.

Cera sucha: w przypadku cery suchej, stawiamy na produkty ze składnikami dodatkowo nawilżającymi i kojącymi skórę. 

Cera trądzikowa, naczynkowa: cera naczynkowa jest płytko unaczyniona i podatna na podrażnienia, zaś w przypadku cery trądzikowej, słońce może zaostrzać stany zapalne. Dlatego posiadaczom takiego rodzaju cery, również polecane są wysokie filtry SPF, oraz dodatkowa ochrona w postaci nakrycia głowy.

Jaki wybrać faktor filtra?

SPF (ang. Sun Protective Factor), to współczynnik, który określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, odpowiedzialnym między innymi za poparzenia słoneczne. Liczba przy SPF mówi nam, ile czasu dłużej po zastosowaniu danego kremu z filtrem możemy przebywać na słońcu do momentu wystąpienia oparzenia. Najlepiej sięgać po produkty z SPF 30 lub wyższym, np. SPF 50 lub 50+. Trzeba jednak pamiętać, że żaden filtr nie chroni skóry w 100%, dlatego w upalne dni zaleca się ograniczać ekspozycję na słońce. Chcąc chronić twarz, warto też nosić kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem.

By filtr działał skutecznie, należy nałożyć go na około 10-15 minut przed wyjściem z domu, pamiętając o ponownej aplikacji w ciągu dnia. W upalny dzień na plaży, sięgnijmy po filtr po około dwóch godzinach od pierwszej aplikacji, bezpośrednio po kąpieli, spoceniu ciała lub wytarciu się ręcznikiem. 

Filtry do twarzy są obowiązkowym punktem pielęgnacji, jeśli nie chcemy aby słońce odcisnęło ślad na naszej cerze. Mają za zadanie chronić skórę przed zgubnymi skutkami promieniowania słonecznego. Odpowiednio dobrany filtr będzie przyjemniejszy w użyciu, dlatego przed jego zakupem warto sprawdzić, czy będzie odpowiedni do posiadanego rodzaju cery.