szczotka do włosów

Czy wiecie, że na szczotce do włosów lub grzebieniu znajduje się więcej bakterii niż w psiej misce? Do tego dochodzą wszelkie zanieczyszczenia, które codziennie wyczesujemy z włosów. W praktyce wygląda to tak, że po umyciu włosów rozczesujemy je brudnym grzebieniem bądź szczotką… Takie akcesoria do włosów należy myć i dezynfekować raz w tygodniu. Jak? Czytajcie dalej!

Szczotka do włosów zawsze czysta

Sposób czyszczenia akcesoriów należy dobrać do ich rodzaju. Nieco inaczej będziemy czyścić szczotki plastikowe, inaczej drewniane a w inny sposób te z naturalnego włosia. Przed przystąpieniem do dezynfekcji i mycia musisz jednak pozbyć się włosów, które pozostały na przedmiocie. Najprościej zrobisz to wykałaczką bądź szpikulcem, ale egzamin zda również grzebień. Dopiero, gdy na szczotce nie będzie żadnych włosów – przystępujemy do czyszczenia.

  • szczotka plastikowa i grzebienie – te czyści się najprościej. Do miseczki wlej ciepłą wodę – to nie musi być wrzątek, ale im cieplejsza, tym lepsza. Do wody dolej mydła, szamponu, bądź szamponu i sody oczyszczonej. Zanurz akcesoria na jakiś czas w roztworze i pozwól im odmoknąć. Następnie chwyć szczoteczkę do zębów i dokładnie wyszoruj grzebień bądź szczotkę. Pamiętaj, żeby później nie używać szczoteczki do czyszczenia zębów!
  • szczotki drewniane – postępujemy podobnie, jak w przypadku plastiku, natomiast nie moczymy ich tak długo. Drewno ma tendencję do pęcznienia, dlatego miej na uwadze czas zanurzenia. Później użyj szczoteczki do zębów.
  • szczotka z naturalnego włosia – tu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zwilżamy nie całą szczotkę, a tylko włosie. Następnie myjemy włosie szamponem bądź mydłem – im silniejszy detergent, tym lepiej. Następnie nakładamy delikatna odżywkę i spłukujemy po paru minutach.

Nie mniej ważna jest dezynfekcja akcesoriów. Do tego celu używamy spirytusu, wody utlenionej bądź octu.