kajaki

kajaki

Kajaki to świetna pomysł na spędzenie wolnego czasu oraz aktywność. To także dobra propozycja dla poszukiwaczy nowych przygód. Spływ kajakowy to gwarancja niezapomnianych wrażeń! Dlatego jeśli jeszcze nie wiecie, gdzie w Waszej okolicy znajduje się spływ kajakowy, to koniecznie to sprawdźcie. A w tym tekście znajdziecie kilka ważnych informacji, zanim wybierzecie się na spływ.

Jak się pływa kajakiem?

Sterująca kajakiem osoba siedzi twarzą do kierunku płynięcia. W zależności od spływów i firm zajmujących się wypożyczaniem kajaków, dostępnych jest bardzo dużo różnych rodzajów tego typu łodzi. Mają one różny kształt i technologię wykonania. Najkrótsze kajaki mają ok. 1,7 metra długości, a najdłuższe aż 11 metrów! Jednak kajak wykorzystywany do celów turystycznych ma od 3 do 5 metrów długości i ok. 60-80 metrów szerokości.

Spływ kajakowy

Pływać kajakiem można pływać po morzu, jeziorze i rzece. Najbardziej znane i lubiane są spływ kajakowy rzeką. Wymagają mniej wysiłku, ale za to dużo więcej doświadczenia. Jeśli jesteś osobą początkującą, najlepiej wybierz łatwą trasę. Pamiętaj też, że na pierwszy spływ warto wybrać wyprawę zorganizowaną, może się odbyć z przewodnikiem. Wsparcie doświadczonej osoby może Ci się przydać. Taka osoba będzie służyła radą w kłopotliwych sytuacjach. W czasie zorganizowanego spływu kajakowego uczestnicy mają zapewnione kajaki, kamizelki ratunkowe, żywność, a czasem nawet  miejsca noclegowe. Mankamentem takich wypraw jest narzucony z góry program.

Kajakarstwo

Teoretycznie pływania kajakiem nie trzeba się uczyć. Na spływach spotykamy przedszkolaków, młodzież i osoby starsze. Bardzo często porównuje się tę czynność do chodzenia lub jazdy na rowerze.

Kilka ważnych zasad bezpieczeństwa, których trzeba bezwzględnie przestrzegać

  • zawsze wsiadaj do kajaka, odbijaj i przybijaj do brzegu dziobem
  • w dwuosobowych kajakach steruje osoba siedząca z tyłu, czyli sternik
  • wypatruj przeszkód, aby móc je w porę pokonać
  • kontroluj głębokość wody – posłuży Ci do tego wiosło
  • Omijaj głazy, resztki budowli, drzewa i konary – prąd w ich bezpośrednim sąsiedztwie zdecydowanie przyspiesza i ściąga kajak w stronę przeszkody!
  • Zwracaj uwagę na mielizny – ich obecność zdradza zmarszczona i pluskająca woda!
  • Podczas pokonywania jeziora, płyń przy brzegu – na tym obszarze należy być przygotowanym na wiatr i fale

Kilka przydatnych rad

1. nie garb się – po kilku godzinach w kajaku każdy rozumie, że wyprostowany kręgosłup jest bardzo ważny

2. nie ściskaj zbyt mocno wiosła – to prowadzi tylko do powstania odcisków

3. nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznym i nakryciu głowy

 

#beamazingpl