zakwasy

zakwasy

Zakwasy

Wiele osób dzień, dwa dni po intensywnych ćwiczeniach cierpi z ich powodu i nie raz zastanawiało się, jak zwalczyć zakwasy. Wiemy, że powstają na skutek nadmiernego wysiłku a nasze mięśnie – nie przyzwyczajone do nadmiernej aktywności – buntują się i wytwarzają kwas mlekowy, który rozkłada się i powoduje ból. Zakwasy trwają  max. do około 5 dni, ale ból mięśni jest nieprzyjemny i często ogranicza nasze ruchy, dlatego warto znać sposoby jak się ich pozbyć szybciej albo przynajmniej zmniejszyć uczucie dyskomfortu.

Nie przesadzaj!

Aby uniknąć bólu związanego z zakwasami, pamiętaj, żeby się nie przetrenować! Zacznij od małej porcji ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich intensywność i czas. Jeśli Twoja przerwa w aktywności była długa, najlepiej zapisz się na zajęcia grupowe lub z trenerem, który dostosuje intensywność ćwiczeń do twojej kondycji.

Rozgrzewka na start!

Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki! Rozgrzewka nie tylko zapobiega powstawaniu kwasu mlekowego, ale też chroni przed zwichnięciami i naciągnięciami, których łatwo nabawić się rozpoczynając ćwiczenia bez odpowiedniej zaprawy.

Przerwa na wodę

Podczas treningu rób krótkie przerwy pomiędzy ćwiczeniami i popijaj wodę. Nie pozwól by organizm tylko ją tracił i uzupełniaj ją w odpowiedniej ilości. Ćwiczenia warto też zakończyć ogólnym rozciąganiem.

Masaż obolałych mięśni

Jeśli jednak już masz do czynienia z zakwasami, to dobrym sposobem, by ulżyć sobie w bólu jest masaż. Rozmasowanie bolących mięśni pomaga i przyspiesza proces powrotu “do formy” sprzed zakwasów. Świetnie sprawdzają się także wszelkie maty masujące, pasy wibracyjne, ale sam masaż ciała także pomoże.

Rozgrzewająca kąpiel

Weź odprężającą, ciepłą kąpiel. Gdy już się „wyleżysz” w wannie, opłucz ciało mocnym prysznicem, stosując naprzemienne ciepły i zimny strumień wody, a następnie wytrzyj ciało szorstkim ręcznikiem, intensywnie je pocierając – pobudzisz w ten sposób krążenie.

Sen po wysiłku

Sen to lekarstwo na każdy ból. Po intensywnym wysiłku, najlepiej wcześnie połóż się do łóżka i prześpij min. 8 godzin. Podczas snu regenerują się mięśnie.

Inne sposoby na zakwasy:

  • maść rozgrzewająca, pomoże w walce z zakwasami
  • lub przyłóż lód, aby zmniejszyć ból
  • pij wodę lub herbatę z cytryną
  • jedz dużo zdrowych węglowodanów, białka i błonnika
  • rozciągaj się, ale bardzo delikatnie

Beamazing!