Coraz częściej mówi się o tym, że moda odchodzi od utartych schematów i kategoryzowania kobiecego ciała według nazwy owoców czy przedmiotów. Gruszki, klepsydry czy lizaki zmieniają się, a kobiecego ciała nie da się uogólnić nadając mu jednakowych cech jak milionom innych. I chociaż pytanie dla kogo będą odpowiednie spodnie typu mom jeans będzie nieodpowiednie, to należy je sobie zadać. Źle dopasowane spodnie, rozmiary i kolory często negatywnie wpływają na sylwetkę. Dlatego zamiast się obrażać i mówić, że przecież nie jestem taka jak wszystkie, należy zaakceptować swoje wady i ubierać się tak, by były one jak najmniej widoczne.

Rodzaje jeansów

Każda osoba, niezależnie od wieku ma w swojej szafie chociaż jedną parę jeansów. Dlaczego są tak popularne zarówno wśród młodszego pokolenia jak i starszego? Może dlatego, że niegdyś były towarem deficytowym, a ten kto je miał lansował się wśród innych.

Obecnie spodnie jeansowe spowszechniały, a mnogość ich kolorów i krojów sprawia, że każdy znajdzie idealną parę dla siebie. Zatem jakie modele jeansów można obecnie spotkać na rynku? To wszystko zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest szerokość nogawki, kolejnym krój no i oczywiście stan.

Szerokość nogawki

  • Straight – nogawka prosta.
  • Narrow / trapered – nogawka zwężająca się ku dołowi.
  • Bootcut – nogawka rozszerzająca się od kolan w dół.
  • Flare – nogawka widocznie szersza na samym dole (popularniejsza nazwa to dzwony).

Krój

  • Regular fit – standardowy, regularny krój. Model dopasowany w biodrach o prostych nogawkach.
  • Comfort fit / Loose – obszerny, luźny krój. Model szeroki w biodrach o szerokich nogawkach nie opinających nóg i sylwetki.
  • Slim fit / Skinny – wąski, przylegający krój. Model dopasowany w biodrach z wąską i opinającą uda nogawką. Podkreśla sylwetkę.

Stan (waist)

  • Low waist – niski stan. Pas spodni położony na biodrach, niegdyś bardzo popularny. Nazywane są biodrówkami.
  • Normaln waist – średni stan. Pas spodni położony na standardowej wysokości pasa.
  • High waist – wysoki stan. Pas spodni sięga talii, a nawet zakrywa pępek.

Mom jeans

Jeśli chodzi o mom jeans to były one niegdyś jednymi z najpopularniejszych modeli spodni. Obecnie powróciły w wielkim stylu, by móc prezentować się na największych fashion weekach i codziennych spotkaniach ze znajomymi. Krój ten z założenia ma nieco zniekształcać figurę, ponieważ jest on dosyć szeroki w biodrach, a jego nogawka zwęża się ku dołowi.

Według niektórych jest to model spodni zarezerwowany dla kobiet o nieco chłopięcej budowie ciała lub tych o figurze podobnej do odwróconego trójkąta. Spodnie szerokie w pasie mają nadać takiej sylwetce odpowiednich proporcji. I na tym moglibyśmy skończyć nasze dywagacje, jednak uważam, że ten model pasuje każdemu!

Nie ważne czy masz szerokie biodra, czy odstający brzuszek. Spodnie mom jeans w odpowiednim rozmiarze i towarzystwie szpilek zawsze będą wyglądać dobrze. Jeśli chcesz zachować nieco formalny charakter stylizacji postaw na dodatek w postaci marynarki i eleganckiej torebki. Planujesz wyjście ze znajomymi? Szpilki zamień na trampki lub espadryle, a marynarkę na skórzaną kurtkę. Nie bój się bawić modą!