co pić

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim przychodzą upały, w związku z czym nasze pragnienie rośnie. W lecie trzeba pamiętać o tym, że należy natychmiast gasić nawet najmniejsze pragnienie, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Według lekarzy w upalne dni powinniśmy wypijać od 2 do nawet 3 litrów płynu. To ważne, ponieważ w ten sposób uzupełniamy wodę, którą utraciliśmy wraz z poceniem się. Co pić w upalne dni, a czego lepiej unikać?

 

Woda mineralna

 

To pozycja numer jeden na liście zalecanych płynów. Podczas upałów najlepiej zrobimy sięgając po wodę wysokomineralizowaną lub średniomineralizowaną, ponieważ zawiera ona wysokie stężenie składników mineralnych, takich jak magnez. Do szklanki z wodą można dodać plasterek cytryny, melisę lub miętę, aby zapewnić sobie dodatkowe orzeźwienie. Woda powinna być w temperaturze pokojowej, albo lekko schłodzona.

 

Soki i koktajle

 

Zwłaszcza z pomidorów, ponieważ zawiera dużo cennego potasu. Schłodzony sok pomidorowy orzeźwi nas i nawodni, skutecznie gasząc pragnienie. Najlepiej pić soki niedosładzane, jak najbardziej naturalne. Możemy je przygotowywać sami w domu. Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po koktajle owocowe – najlepiej z owoców, które same w sobie zawierają dużo wody, a więc z melonów i arbuza. Koktajl ogórkowy również będzie dobrym pomysłem.

 

Czego unikać?

 

Latem należy unikać kawy – kofeina podnosi ciśnienie i działa moczopędnie. To z kolei prowadzi do wypłukania magnezu i potasu z organizmu. Jeżeli jednak koniecznie musisz napić się kawy, niech to będzie schłodzone latte albo kawa bezkofeinowa. Podobnie może się dziać z mocną herbatą – zawiera dużo teiny, która działa podobnie, jak kofeina. Zamiast tego lepiej napić się słabego naparu z mięty, który dodatkowo nas schłodzi. Absolutnie nie należy sięgać po alkohol, a jeżeli marzy nam się kufel piwa, to najlepiej wieczorem. Nie zaleca się również napojów energetycznych i napojów typu cola.