Trądzik na plecach pojawia się dokładnie z tych samych powodów, co pryszcze na dekolcie czy twarzy. Niestety jego lokalizacja sprawia, że dużo ciężej jest się go pozbyć. Co najczęściej wpływa na stan naszej skóry na plecach, jak radzić sobie ze zwalczeniem problemu oraz poznaj domowe sposoby na zmiany trądzikowe.

Pryszcze na plecach – przyczyny występowania.

Trądzik na plecach to nie tylko problem estetyczny, ale również bolesne doświadczenie – szczególnie, gdy zmiany są ropne i jest ich naprawdę dużo. Zazwyczaj najwięcej znajduje się ich w górnej części pleców, w okolicach ramion, ponieważ tam nasza skóra jest najgrubsza i ma najwięcej gruczołów łojowych.

Pryszcze na plecach: przyczyny

Pojawienie się pryszczy na plecach dotyczy zazwyczaj osób zmagających się z trądzikiem pospolitym, ponieważ za pojawienie się wyprysków i krost odpowiedzialne są hormony oraz nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stany zapalne pojawiają się w momencie, gdy zbyt dużą ilość sebum blokuje ujście gruczołów, a w gromadzącej się wydzielinie namnażają się bakterie.

Oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego możemy zmagać się z takim problemem. Może on wystąpić również podczas stosowania źle dobranych kosmetyków i niewłaściwej pielęgnacji. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, gdy mamy długie włosy i myjemy je pod prysznicem. Środki do pielęgnacji włosów, spływające po plecach bardzo często doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów.

A skoro mówimy już o higienie to przyczyną ich powstawania może być również zła higiena; nagromadzony pot na skórze w połączeniu z dużą ilością sebum i martwymi komórkami naskórka mocno zatyka nasze pory.

Pryszcze na plecach: leczenie

Zauważyłeś u siebie zmiany ropne na plecach? W takim razie powinieneś udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku nasilonego trądziku zazwyczaj przepisywane są leki do stosowania doustnego, takie same jak w przypadku trądziku pospolitego. Oprócz tego może zostać przepisany antybiotyk do stosowania miejscowego. W przypadku kobiet pełnoletnich bardzo często zaleca się stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, które hamują produkcję androgenów przez jajniki. Spowolnione zostaje zatem wytwarzanie sebum, a co za tym idzie – zmniejszenie skłonności do zmian trądzikowych.

Pryszcze na plecach: domowe sposoby

Czy istnieją jakieś domowe sposoby na radzenie sobie z trądzikiem na plecach? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to z czego wykonane są ubrania, w których chodzimy. Sztuczny materiał wzmaga potliwość dodatkowo kumulując wszystkie zanieczyszczenia w jednym miejscu. Po pierwsze zacznij myć plecy dokładnie rano i wieczorem za pomocą specjalnej szczotki, dzięki której oczyścisz dokładnie trudno dostępne miejsca. Do mycia pleców szczególnie polecamy stosować produkty przeciwtrądzikowe – złuszczają one lekko skórę, nie zapychają, a w swoim składzie mają substancje antybakteryjne, które zmniejszają objawy trądziku.