Niegdyś przeważała opinia, że im mocniej pieniący się szampon – tym lepiej. Świadczyć to miało o jego silnie oczyszczających właściwościach, które pozwolą na dokładne umycie skóry głowy oraz włosów. Jak jest naprawdę? Czy delikatny szampon pozbędzie się wszystkich zanieczyszczeń osiadających w ciągu dnia, na głowie? Sprawdź sama.
Dlaczego używamy szamponu?
Głównym zadaniem szamponu, jest pozbycie się ze skóry głowy łoju, zanieczyszczeń oraz złuszczonego naskórka. Czy oznacza to, że stosowany przez Ciebie szampon powinien mocno się pienić? Okazuje się, że niekoniecznie.
Przekonanie o tym, że tylko duża ilość szamponu i jeszcze większa ilość piany sprawi, że Twoje włosy będą zdrowe i błyszczące, przede wszystkim zawdzięczamy reklamowo telewizyjnym. Podczas badań przeprowadzanych na grupach odbiorców, okazało się, że to materiały promocyjne ze spienionymi włosami, dużo lepiej sprzedawały dany kosmetyk. Na całe szczęście, dzięki większej świadomości związanej z pielęgnacją włosów, dziś już wiemy, że zbyt dużo piany, nie oznacza dobrego produktu. Wręcz przeciwnie.
Piana z szamponu – jakie ma zadanie w myciu włosów?
Już na wstępie warto zaznaczyć, że intensywność pienienia szamponu nie ma nic wspólnego z jego skutecznością. Co prawda piana pozwoli na lepsze rozprowadzenie produktu na długości włosów, jednak nie sprawi, że będą one dzięki temu lepiej umyte. Zatem czym jest piana i jak powstaje?
Bez dwóch zdań piana w trakcie mycia szamponem jest potrzebna, ponieważ to dzięki spienieniu możemy kontrolować równomierne rozłożenie środka myjącego. Niestety, nie jest ona niczym innym niż powietrzem uwięzionym w mieszaninie detergentu z wodą. Co ciekawe, pienienie się szamponu związane jest również z jakością wody.
Twardość wody a pienienie się szamponu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pienienie się kosmetyków myjących bywa uzależnione od twardości wody. Z tego też powodu w rodzinnym domu nasz szampon może pienić się i dawać poczucie dobrze rozprowadzonego produktu, natomiast w całkiem innym miejscu może on z nami nie współpracować.
Jeśli masz wrażenie, że Twój szampon jest trudny w użytkowaniu z powodu braku piany, nie dokładaj na włosy kolejnej warstwy, tylko spień kosmetyki w kubku lub starej butelce po innym szamponie. Tak rozcieńczony produkt nie tylko będzie się lepiej pienił, ale również stanie się łagodniejszy dla Twojej skóry głowy.
Delikatny szampon do skóry głowy to rozwiązanie, które nie tylko zadba o Twoje włosy, ale również pozwoli na łagodne oczyszczenie. Pamiętaj, że szampony stosuje się do mycia skalpu, nie całej długości włosów. Przez ten błąd, Twoje włosy mogą być matowe i pozbawione blasku.