Zima to pora roku, podczas której nasza skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Niestety wpływ negatywnych czynników takie jak suche powietrze oraz mróz powodują, że posiadacze suchej skóry, jeszcze mocniej odczuwają negatywne skutki jej posiadania. Zatem co zrobić, by ta pora roku nie przysporzyła nam kolejnych drapiących i suchych miejsc na twarzy? Przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i stosować się do kilku prostych zasad.

Kosmetyki zimą

Wraz ze zmianą pór roku zmieniamy naszą garderobę oraz codzienne rytuały. Jesienią i zimą są to wieczory przy herbacie czy gorącej czekoladzie, natomiast latem i wiosną spacery po parku. Czy oznacza to również zmianę kosmetyków stosowanych do codziennej pielęgnacji? Cóż, przede wszystkim to zależy od potrzeb naszej skóry. Jeśli masz kilka sprawdzonych produktów, trzymaj się ich tak długo, aż zaczniesz zauważać, że skóra potrzebuje czegoś innego.

Niestety osoby borykające się z problemami skórnymi muszą dokładniej zwracać uwagę na wpływ zewnętrznych czynników. Mróz, wiatr oraz suche powietrze mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej szorstka i sucha. Skóra, która ma problem z utrzymaniem odpowiedniego nawilżenia będzie szczególnie narażona, dlatego jeśli stosujesz wysuszające kosmetyki, przeszedłeś menopauzę, chorujesz na AZS lub Twoja skóra zniszczona jest słońcem – musisz zadbać o poziom jej nawodnienia.

Ochrona skóry zimą

Podstawowym produktem w zimowej pielęgnacji naszej cery powinien być krem. Szczególnie ten bogaty w cenne składniki pomagające:

  • utrzymać wodę w skórze, czyli kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy oraz ceramidy,
  • łagodzić podrażnienia – alantoina, aloes, wyciągi z rumianku i owca,
  • zatrzymać proces utleniania, czyli witamina E, olej arganowy, wyciąg z zielonej herbaty.

Podczas wyboru odpowiedniego kremu zwróć również uwagę na jego konsystencję, ponieważ będzie ona odpowiadać potrzebom skóry. Gęste i nieco tłustawe produkty będą idealne dla szorstkiej i suchej cery, natomiast kosmetyki w postaci emulsji lub lekkich kremów sprawdzą się dla skóry tłustej lub mieszanej.

Jeśli Twoja cera jest wrażliwa z problemami takimi jak chociażby AZS, warto sięgnąć po delikatne i łagodne produkty. Ich skład jest pozbawiony wysuszającego alkoholu oraz bogaty w naturalne składniki.

Oczyszczanie skóry zimą

Przyznaj się, że chociaż raz w życiu pomyślałaś o tym, że skoro jest zima, Twoja skóra nie potrzebuje oczyszczenia, ponieważ mniej się wydziela ona sebum, jednak nic bardziej mylnego. Nawet skóra sucha powinna być raz w tygodniu odpowiednio oczyszczona i przygotowana na kolejne etapy pielęgnacji.

Na codzień warto stosować do mycia cery preparaty o konsystencji mleczka lub kremu. Staraj się nie używać mydła w kostce, które mocno wysusza delikatną skórę twarzy. Jeśli zauważyłeś, że skóra lepiej reaguje na produkty bez wody, włącz do codziennej pielęgnacji płyny micelarne dobrze zmywające makijaż oraz zanieczyszczenia.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym, czy stosować je zimą

Zima i brak słońca nie oznacza, że możemy zapomnieć o stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Jest on szczególnie ważny podczas mroźnych dni, gdy słońce mocno świeci, a promienie słoneczne mogą nadwyrężyć już i tak suchą skórę.