Każda z nas pamięta jak nasze babcie powtarzały, że im mniej produktów użyjemy do pielęgnacji twarzy, tym będzie ona zdrowsza. Może i faktycznie kiedyś tak było, jednak zanieczyszczenie znajdujące się w powietrzu, tryb życia, sztuczne światło oraz mocne kosmetyki do makijażu sprawiają, że delikatna i wrażliwa skóra twarzy potrzebuje poświęcenia jej większej uwagi niż wcześniej.

Ze względu na zdrowy trend jakim jest dbanie o swoje ciało, włosy oraz cerę przedstawiamy Wam wieloetapową pielęgnację, która zasługuje na uwagę. Jeśli nie wierzycie, że stosowanie w odpowiedniej kolejności poszczególny produktów może zmienić stan waszej skóry twarzy – przetestujcie same tę metodę. Wtedy dopiero wejdziemy w dyskusję!

Etapy pielęgnacji – czyli od czego zacząć

Pielęgnacja wieloetapowa polega na sześciu krokach wieczorem oraz pięciu z rana. W takiej kolejności powinnaś nakładać kosmetyki, jeśli chcesz by Twoja skóra zawsze była miękka i gładka.

  1. Demakijaż balsamem, płynem micelarnym lub olejkiem
  2. Oczyszczanie delikatnym żelem lub pianką
  3. Esencja lub tonik
  4. Serum do twarzy
  5. Krem pod oczy
  6. Krem do twarzy

Jako że, demakijaż zazwyczaj wykonuje się jedynie wieczorem, poranna pielęgnacja od razu rozpoczyna się od etapu drugiego. Pamiętaj, że demakijaż oraz oczyszczanie powinno być spłukane wodą. Kolejny etap, czyli tonik jest niezbędny aby zachować odpowiednie pH skóry, które może ulec zmianie po myciu. Nie zapominaj o serum, które w wieloetapowej pielęgnacji stanowi kluczowy krok pozwalający odżywić i nawilżyć w odpowiedni sposób skórę twarzy. Produkty te są dopasowane do potrzeb skóry. Kolejny krok to krem pod oczy – jego działanie to nie tylko nawilżenie suchej skóry wokół oka, wygładzenie zmarszczek, ale również zabezpieczenie przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych. Zwieńczeniem codziennej, wieloetapowej pielęgnacji jest krem dobrany do stanu naszej cery.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o stosowaniu produktów doraźnych takich jak olejki czy punktowe kremy na niedoskonałości. Tych produktów nie poleca się stosować codziennie, chyba, że wymaga tego sytuacja, jednak zbyt częste stosowanie może albo przesuszyć albo spowodować większe wydzielanie sebum niż dotychczas.

Demakijaż i oczyszczanie

Prekursorkami wieloetapowej pielęgnacji są Azjatki, których cera zawsze zachwyca. Jak tego dokonały? Przede wszystkim stosując się do jasno określony zasad, dzięki którym ich cera jest oczyszczona, wygładzona i miękka.

Jak wspominaliśmy na początku, pierwszym etapem jest pozbycie się makijażu za pomocą ulubionego produktu. Może to być olejek, balsam czy płyn micelarny. Następnie przechodzimy do delikatnego oczyszczenia cery z pozostałości makijażu. Pamiętaj, by podczas tego procesu używać wody o letniej temperaturze wody, ponieważ zbyt ciepła woda powoduje wysuszenie oraz powiększenie porów. Poświęć na mycie twarzy conajmniej 30 sekund, a najlepiej jeśli potrwa to około minuty. Masaż delikatnymi produktami poprawi jędrność skóry oraz wygładzi zmarszczki.

Wieloetapową pielęgnację warto uzupełnić raz w tygodniu o peeling enzymatyczny, dzięki któremu oczyścimy powierzchnię skóry ze starego naskórka. Po tym zabiegu nałóż maseczkę o działaniu kojącymi, nawilżającymi bądź odżywczym. Jeśli zmagasz się z problemami skórnymi spróbuj maseczek z glinki, która ma działania oczyszczające oraz wyciszające.

Tonizowanie

Z niewiadomych powodów bardzo często pomijany etap w naszej pielęgnacji mimo iż nasza cera potrzebuje go zdecydowanie najbardziej. Jeśli używamy produktu dopasowanego do potrzeb skóry to nie tylko przywrócimy naturalne pH, ale również ją odświeżymy oraz utrzymamy odpowiedni poziom nawilżenia. Dzięki tak przygotowanej skórze, każdy następny produkt będzie lepiej się wchłaniać, a jego działanie dotrze do głębszych warstw skóry.

Dogłębne nawilżenie skóry

Zazwyczaj serum zamknięte jest w niewielkim opakowaniu, jednak stanowi prawdziwą bombę witaminową, której potrzebuje nasza skóra. Zaraz po nim nałóżmy krem pod oczy o delikatnym działaniu. Na sam koniec zastosujmy nawilżający krem, który sprawdzi się w przypadku każdego typu cery. Jest on niejako strażnikiem naszej skóry przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Kremy na dzień nie powinny być zbyt ciężkie ani tłuste. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kremów na noc.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Niezależnie od pory roku powinnaś pamiętać o tym, by chronić skórę przed działaniami UV. Jego włączenie do codziennej, wieloetapowej pielęgnacji z pewnością zdziała cuda. Poszukaj takiego, który będzie stanowić również świetną bazę pod makijaż.