profesjonalny makijaż

W ostatnich latach bardzo wzrosło zapotrzebowanie na profesjonalnych wizażystów. Popularność tego zawodu wiąże się z powstawaniem dużej liczby miejsc, w których niezbędna jest osoba, zajmująca się makijażem i pielęgnacją. Chodzi tu nie tylko o salony i firmy kosmetyczne, ale także o pracę przy sesjach, różnego rodzaju filmach, programach telewizyjnych i internetowych czy podczas kursów i pokazów mody.

Umiejętności wizażysty

Co musi potrafić zawodowy wizażysta? Sprawą podstawową jest oczywiście profesjonalny makijaż różnego rodzaju, ale także umiejętne zadbanie o pielęgnację całej twarzy klientki. Niezbędne jest tu duże wyczucie estetyczne, związane z kolorami, światłem, umiejętnością doboru makijażu do konkretnego rodzaju urody czy okazji, a także posiadanie pewnego zestawu cech osobowości, jak duża kreatywność, chęć rozwijania pasji, zapał do pracy oraz spora dawka kultury, otwartości i cierpliwości w stosunku do klienta.

Każdej początkującej osobie można w zasadzie polecić to samo – trzeba dużo ćwiczyć, nieustannie doskonalić technikę pracy, malując nie tylko siebie, ale też inne osoby, np. siostrę, koleżankę czy mamę. Skupienie się jedynie na własnej twarzy to dość ograniczone pole do rozwijania umiejętności. Warto wykorzystać w tym celu internet, będący wręcz kopalnią elementarnej wiedzy z mnóstwem porad, opisów nowości kosmetycznych czy filmowych instruktaży.

Szkoła wizażu

Aby zostać profesjonalnym wizażystą, konieczna jest również nauka prowadzona przez zawodowców. Część osób decyduje się na studia kosmetologiczne, inni zaś wybierają kursy makijażu. Planując zdobywanie kwalifikacji w tego typu szkole, warto wziąć pod uwagę opinie na jej temat i zapoznać się z oferowanym programem nauczania, który powinien zawierać nie tylko teorię, ale stawiać na zajęcia praktyczne. Akademia wizażu, do której uczęszcza się czasem przez 1-2 lata (tryb zaoczny albo dzienny) pozwala na zdobycie naprawdę szerokiej wiedzy m.in. z zakresu różnych rodzajów makijażu (np. wieczorowy, dzienny, ślubny, fotograficzny), analizy kolorystycznej, charakteryzacji czy doboru fryzury.

nowoczesny makijaż ust

Warto pamiętać, że nawet zawodowy wizażysta musi stale zgłębiać swą wiedzę, śledząc najnowsze trendy w tym zakresie. Niezbędne są więc co pewien czas kolejne kursy makijażu, pozwalające być profesjonalistą dobrze zorientowanym w swoim fachu.