Sucha skóra nawet jeśli jako tako radzi sobie w ciągu roku, to kiedy przychodzi zima jej pielęgnację trzeba powiększyć i zima, to dla posiadaczek tego rodzaju skóry to najbardziej nieprzyjemny okres w roku. Sucha skóra cierpi, kiedy temperatura spada. Bez odpowiedniej pielęgnacji szybko dotkliwie odczujemy jej zaniedbanie w okresie zimowym. Pojawią się zaczerwienienia, delikatna warstwa naskórka wysycha, skóra się łuszczy, piecze i czerwieni się. Posiadaczkami skóry suchej są najczęściej kobiety o delikatnej urodzie – jasne blondynki, a także kobiety po czterdziestce i osoby starsze. Ciekawostką jest fakt, że skóra sucha starzeje się najszybciej ze wszystkich typów skóry. Jest cienka i wrażliwa.  Taka cera jest bardzo delikatna, dlatego trzeba uważać z doborem odpowiednich kosmetyków. Co zatem wybrać?

Przede wszystkim chroń zimą swoją twarz przed mrozem, osłaniaj jak najbardziej twarz, z kosmetyków sięgaj po kremy, które mocno nawilżają, zwłaszcza hydrofilne, czyli takie, które zatrzymują wodę w skórze. Następnie sięgaj także po kwasy tłuszczowe, znajdziesz je między innymi w awokado. Świetnie spiszą się też takie rzeczy jak gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, aminokwasy, parafina i oleje roślinne.

Zwracaj także uwagę na skład kosmetyków, wyszukuj w nich wosku lub euceryny, które zapobiegną utracie wody ze skóry, a także zastępują warstwę ochronną skóry.
Zamiast kremów tłustych wybieraj półtłuste.

Jeśli już znajdziesz odpowiedni dla siebie krem, smaruj nim twarz przynajmniej dwa razy dziennie, pierwszy raz zawsze przed nałożeniem podkładu na twarz. Przynajmniej raz w tygodniu stosuj także na twarz, dłonie i szyję maseczki o działaniu nawilżającym. Unikaj wychodzenia na dwór krótko po nałożeniu maseczek i kremów, zawsze poczekaj aż produkt się dobrze wchłonie.

Myj twarz letnią wodą,  unikaj długich, gorących kąpieli. Gorąca temperatura wymywa lipidy, a to fatalnie wpływa na jej stan. W okresie zimowym zastąp także pięknie pachnące, lecz wysuszające skórę żele pod prysznic na nawilżające olejki do kąpieli.

Do dezynfekowania miejsc po ewentualnych wypryskach absolutnie nie używaj preparatów z alkoholem i spirytusem. W okresie zimowym postaw na delikatną pielęgnację  – wybieraj naturalne, ekologiczne mydła.