Mycie głowy dla nikogo nie stanowi problemu, ponieważ robimy to od dziecka zazwyczaj tak samo. Jednak czy na pewno wiemy co służy naszym włosom oraz co wpływa na ich kondycję? Przecież nie zawsze są one lśniące, miękkie i do tego mocne. I chociaż mycie i pielęgnacja włosów jest na stałe wpisana w naszą codzienną higienę – nie zawsze wiemy czy ma ona dobry wpływ na stan naszych włosów. Zatem co zrobić, by nasza czupryna zawsze prezentowała się jak najlepiej?

Jak często myć włosy?

Nie ma konkretnego odstępu czasu, w którym najlepiej myć włosy. Musimy sami obserwować ich stan i jeśli widzimy, że są brudne – należy je umyć. Kolejną wytyczną jest szybkość przetłuszczania. Niektóre włosy mogą nawet kilka dni wytrzymać bez tłustego filmu, natomiast inne już na drugi dzień błyszczą się i świecą. Trycholodzy uważają, że przesuszenie skóry przetłuszczającej się może doprowadzić do pobudzenia gruczołów łojowych, które wytworzą sebum. Z tego też względu szampony powinny być bardzo delikatne, ale jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie opanować problemu z przetłuszczaniem się, musisz udać się do lekarza.

Ile myć włosy?

Pewnie nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale czasami warto poświęcić chwilę na długość procesu mycia włosów. Fryzjerzy uważają, że każdy zabieg pielęgnacyjny powinien trwać minimym 5 minut. Jest to aspekt, na który warto zwrócić uwagę, ponieważ większość osób nie poświęca na to więcej niż minuty. Zazwyczaj cały proces mycia odbywa się w niewygodnej dla naszego kręgosłupa pozycji.

Czym myć włosy?

Sam proces mycia włosów to nie tylko czas na to poświęcony i pozycja w jakiej się odbywa. To również produkty i ich skład, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na naszą kondycję włosów. Przede wszystkim poszczególne produkty stosuj zgodnie z etykietami umieszczonymi na opakowaniu. Oprócz szamponu w naszej codziennej pielęgnacji powinny znaleźć się:

  • olejki nawilżające,
  • odżywki 5-minutowe,
  • maseczki odżywcze,
  • peelingi do skóry głowy.

Co ważne w naszej łazience powinny znaleźć się dwa rodzaje szamponów – pierwszy z nich delikatny, a drugi oczyszczający. Ten drugi powinniśmy stosować raz w tygodniu, tak by skóra naszej głowy była zawsze domyta i oczyszczona z wszelkiego rodzaju produktów zapychających.

Delikatny szampon

Szampon do codziennego stosowania nie powinien mieć w swoim składzie mocnych detergentów takich jak SLS czy SLES. Ochronny szampon nawilżający to idealny produkt do stosowania przy każdym myciu skóry głowy i włosów. Teoretycznie są one niezbędne w procesie mycia włosów, ponieważ domywają wszelkiego rodzaju stylizatory. Jednak przy zbyt częstym stosowaniu może mocno przesuszyć skórę głowy oraz wpłynąć negatywnie na stan włosów. Kosmetyki stosowane przy codziennej pielęgnacji nie powinny mieć w składzie silikonów oblepiających kosmyki i sprawiając, że są one usztywnione i sztucznie nabłyszczone. Szampon z SLS i silikonami nie tylko zbyt mocno oczyści skórę głowy, ale również zablokuje wchłanianie odżywczych składników. Silikonowe kosmetyki zdadzą test przy stosowaniu ich na końcówki włosów.

Mycie głowy i włosów to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale przede wszystkim relaksacyjny. Powinien on wpływać na stan skóry głowy równie mocno co na same włosy..