Zdrowe i mocne włosy to marzenie każdej kobiety, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji można łatwo to osiągnąć. Stosowanie kosmetyków, które poprawią ich kondycję może być sporym wyzywaniem, ponieważ musimy wiedzieć jakie są nasze włosy.

Tyle ile ludzi na świecie, tyle typów włosów, a każdy z nich potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Na ich ostateczny wygląd wpływ mają nie tylko geny, ale również sposób odżywienia, zabiegi pielęgnacyjne (farbowanie, prostowanie, suszenie itp.), warunki atmosferyczne, a nawet woda używana do mycia. Charakterystyczne cechy wyróżniające włosy sprawiają, że można je pogrupować i dzięki temu wprowadzić świadomą pielęgnację.

Porowatość włosów

Łuski, którymi pokryta jest powierzchnia włosów, zbudowana jest z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych stanowiących zewnętrzną warstwę włosów. Sama porowatość to nic innego jak stopień odchylenia łusek, która uzależniona jest od sposobu pielęgnacji, zabiegów fryzjerskich oraz genów.

W zależności od stopnia rozchylenia łusek, wyróżnić można trzy rodzaje włosów:

  1. Nisko porowate,
  2. Średnio porowate,
  3. Wysoko porowate.

PEH – Proteiny – Emolienty – Humektanty

Niezależnie od porowatości włosów, ich budowa fizjologiczna u każdego jest bardzo podobna przez co wymagania co do substancji pielęgnacyjnych są do siebie zbliżone. Do najważniejszych zalicza się: emolienty, proteiny i humektanty.

  1. Proteinowe produkty– przeznaczone do rekonstrukcji i odbudowy struktury włosów.
  2. Humektantowe produkty – działanie nawilżające.
  3. Emolientowe produkty – neutralne względem protein i humektantów, zawierają oleje lub silikony (odżywki, maski emolientowe, olejki, sera na końcówki).

Równowaga między substancjami jest podstawą, dzięki której utrzymamy włosy w dobrej kondycji.

Proteiny

Kondycja włosów ma spory wpływ na częstotliwość stosowania protein. Powinno stosować się je rzadko lub maksymalnie 1 raz w tygodniu. Bazą dla tej substancji są odpowiednio nawilżone włosy. Przy metodzie OMO można podczas „1 mycia” nałożyć odżywkę nawilżającą na kilka minut, spłukać ją i ponownie nałożyć maskę lub odżywkę z proteinami.

Emolienty

Niezależnie od typu włosów to ta substancja powinna występować najczęściej w pielęgnacji włosów. Co ciekawe nawet typowe produkty proteinowe lub humektantowe w swoim składzie mają coś z emolientów. Warto też stosować je po każdym zabiegu pielęgnacyjnym w celu zamknięcia we włosie aktywnych substancji. Dostarczać emolienty można za pomocą:

  • serum silikonowego lub olejowego,
  • odżywki/maski emolientowej nakładanej dodatkowo po spłukaniu z włosów wcześniej użytego produktu nawilżającego lub proteinowego,
  • olejowania.

Humektanty

Ich stosowanie uzależnione są od stopnia wysuszenia włosów. Zalecana częstotliwość wynosi od 1 do 2 tygodni. Jako świetny sposób stosowania humektantów uważa się olejowanie włosów na podkład. Oznacza to, że nakładamy olejek na włosy z odżywką nawilżającą. Olej pozostawiamy
2–3 h lub na całą noc. Do zmycia nie musimy używać szamponu z silikonami.