stomatolog opole

Zdrowe zęby nie są dane raz na zawsze. Choć ich podatność na próchnicę może być różna – niektórzy mają z natury mocne zęby, trzeba o nie dbać w każdym przypadku. Jak zapewnić sobie ich zdrowie i siłę?

Przede wszystkim higiena

Codzienna higiena jamy ustnej ma na celu usunięcie z niej bakterii rozwijających się w resztkach pokarmowych. Wydzielają one szkodliwe toksyny powodujące erozję szkliwa, czyli próchnicę. By jednak temu zapobiegać, nie wystarczy samo szczotkowanie zębów, nawet gdy korzysta się z dobrej szczoteczki i znakomitej pasty. Należy też sięgnąć po nitkę dentystyczną, dzięki której możliwe będzie usunięcie płytki zębowej z przestrzeni międzyzębowych, czyli z miejsc, gdzie szczoteczka nie dociera. Resztę bakterii usunie płyn do płukania jamy ustnej. Tylko stosowanie takiego kompletu produktów pozwoli zachować zdrowy uśmiech, a także świeży oddech.

Profilaktyka stomatologiczna

Nawet jeśli nie ma się stwierdzonych problemów z zębami, czyli ubytków, trzeba regularnie, najlepiej co pół roku odwiedzać dentystę. Pozwoli to w porę dostrzec rozpoczynające się problemy – zauważa stomatolog z Opola (http://stomatologdentystaopole.pl/) – oraz usunąć je w mało inwazyjny sposób. W dobrych gabinetach można też poddać się licznym zabiegom profilaktycznym, jak lakowanie czy fluoryzacja zębów. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia próchnicy, powinny więc poddawać się im przede wszystkim osoby o dużej podatności na tę chorobę. Przede wszystkim jednak ważne jest, by na bieżąco usuwać pojawiające się zmiany próchnicze, gdyż nigdy nie cofają się one same.

Zadbać o szkliwo

O zdrowiu i wytrzymałości zębów decyduje szkliwo. Ta najtwardsza w ludzkim organizmie tkanka zbudowana jest w głównej mierze z wapnia i fosforu, minerałów tych nie powinno się zabraknąć w diecie. Trzeba też zadbać o witaminę D3, gdyż jej brak uniemożliwia prawidłowe wchłanianie wapnia. Niedoplinowanie tej kwestii może sprawić, że zęby będą podatne na próchnicę nawet jeśli zadba się o powyższe działania, a przy tym słabsze szkliwo sprawia, że są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.