Ikony mody… kobiety i mężczyźni, którzy w jakiś sposób wyróżnili się nie tylko unikatowym wyczuciem stylu, ale również charyzmą. Są dla wielu ludzi przykładem nie tylko pod względem ubioru, ale również zachowania. Poznaj naszym zdaniem najważniejsze postacie, które w szczególny sposób wyróżniły się w modzie i kulturze.

Ikony mody lat 90

Szalone lata 90 dały nam nie tylko wolność, rozwój muzyki disco i krótkie spódniczki, ale również supermodelki takie jak Naomi Campbell, Kate Moss czy Cindy Crawford. Na małym ekranie pojawiły się kultowe seriale, które oglądamy do dziś – Friends czy Beverlly Hills 90210. Kobiety coraz odważniej prezentowały swoje wdzięki, a denim był obecny wszędzie. Do najbardziej rozpoznawalnych twarzy tamtego okresu zaliczyć można nieposkromioną Kate Moss, czy uroczą Britney Spears. Pierwsza z nich nosiła się w nonszalancki sposób. Z pozoru naprędce wybrane elementy garderoby tworzyły spójną całość. Co do piosenkarki, Britney jako nastolatka preferowała różowe i błyszczące dodatki zarówno na planie teledysków jak i na spotkaniach z fanami. Lata 90 kreowały nowe subkultury, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Ikony mody lat 80

Neonowe kolory, wszechobecne cekiny i burza loków wywołana trwałą ondulacją – to tylko kilka przykładów na to jak wyglądały lata 80 poprzedniego wieku. Bezsprzecznym i zarazem kultowym znacznikiem tamtego okresu są materiały, z których wykonywano ubrania. Lycra, jedwab i welur można było znaleźć w każdej szafie. Były to czasy kontrastów i różnic, gdzie delikatne koronki łączone były ze skórzaną kurtką i mocnym makijażem. Królową awangardowych zestawów z pewnością była Madonna. Jej stylizacje przeszły do legendy i stały się inspiracją dla przyszłych pokoleń. Równie nieodgadniona była Annie Lennox ze swoimi niskim głosem i krótkimi włosami. W opozycjo do nich stała posągowa piękność – Księżna Diana. Jej niewymuszony styl łączy w sobie prostotę i elegancję. Choć każda z nich ubierała się inaczej, zapisały się na kartach historii mody jako ikony stylu lat 80.

Ikony mody lat 60

Kiedy w latach 50 królowały seksbomby z głębokimi dekoltami, kolejna dekada przyniosła kulturze prostotę i minimalizm. W latach 60 doszło do prawdziwej rewolucji na rynku mody, ponieważ odszedł jeden z najwspanialszych projektantów Christian Dior. Jego miejsce zajął młody i nieco nieokrzesany Yves Saint Laurent, który ze względu na swoje niekonwencjonalne podejście do mody stracił posadę w domu mody Dior i zaczął prowadzić własny biznes. To dzięki niemy kobiety zaczęły chodzić w garniturach, ołówkowych spódnicach i sukienkach mini. Lata 60 ubiegłego wieku zaczęły kreować również drobną i filigranową figurę, krótkie fryzury i klasę, której nie da się wyuczyć.

Za największe ikony mody tamtych czasów uważa się Audrey Hepburn, Jackie Kennedy czy Twiggy. Każda z nich uosabiała w sobie cechy prawdziwej damy, która w trampach i prostej koszulce będzie prezentować się równie wytwornie, co w sukni balowej. Spodnie cygaretki, proste mini sukienki, balerinki i małe torebki to rzeczy, które każda z nich miała w swojej garderobie. Styl Hepburn do dziś uważany jest za wzór do naśladowania, gdy chcemy wyglądać stylowo i nie na wyrost.

Jak wiemy moda ewoluuje z każdym kolejnym rokiem. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu nowych koncepcji, wzorów i zastosowań. Ich pokazy mody to już nie tylko prezentacja inspiracji, ale przedstawienia na miarę Met Gali. Moda łączy się ściśle z każdą sferą naszego życia, ponieważ jest odzwierciedleniem sztuki, architektury i obecnych trendów. Jestem ciekawa jakie ikony mody będą prezentowane, gdy będzie mówiło się o obecnych latach…