przetluszczajace sie wlosy

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się i tłustych jest problematyczna. Latem ten problem w szczególności się nasila, ponieważ temperatura powietrza jest wysoka a pogoda ciągle się zmienia: burza, ukrop, skwar. Przez to nasze włosy są oklapnięte a co za tym idzie szybciej się przetłuszczają. Przyczyn przetłuszczania się włosów jest oczywiście więcej i często związane są ze zmianami hormonalnymi lub skłonność może zostać odziedziczona genetycznie. Jednak pytanie „jak dbać o przetłuszczające się włosy?” zadaje ciągle wiele osób, dlatego my także postanowiliśmy rozgryźć ten problem.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Szybko przetłuszczające się włosy sprawiają, że po prostu czujemy się mniej atrakcyjnie i nieświeżo. Co więc zrobić, kiedy mimo codziennego mycia i dbania, ciągle mamy ten problem? Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów?

Zadbaj o właściwą pielęgnację włosów

Jakich kosmetyków używasz, by zmniejszyć przetłuszczanie się włosów? I jak często myjesz włosy. Odpowiedz sobie na te pytania i czytaj dalej.

Używanie lekkich kosmetyków

Szampony do włosów suchych oraz szamponów intensywnie nawilżających i wygładzających mają zazwyczaj ciężką formułę, która obciąża włosy, co powoduje szybszą produkcję łoju. Natomiast szampony do włosów tłustych mogą wysuszać skórę głowy, pozbawiając ją naturalnego sebum, co z kolei prowadzi do większej jego produkcji. Dlatego lepiej zrezygnuj z takich wyborów przed sklepową półką! Wybierz szampon o lejącej konsystencji, który jest bezbarwny, ponieważ nie zawiera aż tak dużo obciążających włosy składników. Inny produkt: szampon, zawierający wyciągi i ekstrakty ziołowe: pokrzywę, czarną rzepę, szałwię, zieloną herbatę lub owoce cytrusowe.

 

Podobnie jak w przypadku szamponu – unikaj odżywek o gęstej, ciężkiej konsystencji oraz odżywek przeznaczonych do włosów suchych. W pielęgnacji włosów przetłuszczających się nie sprawdzają się także odżywki bez spłukiwania, ponieważ obciążają włosy. Nie nakładaj też odżywki na skórę głowy, ponieważ włosy będą przetłuszczać się szybciej! Najlepiej jest wybrać odżywkę o lekkiej konsystencji i nakładać ją od połowy długości włosów.

Mycie włosów w chłodnej wodzie

Nigdy nie myj włosów pod gorącym strumieniem! Włosom i skórze głowy zdecydowanie lepiej służy mycie letniej lub chłodnej wodzie. Nie drap i nie masuj też nadmiernie skóry głowy. Lepiej wykonaj delikatny masaż, by pobudzić mikrokrążenie. Dobrym rozwiązaniem jest też dwukrotne mycie, ponieważ są one zwyczajnie lepiej domyte. Na koniec dokładnie spłucz resztki kosmetyków letnią lub chłodną wodą.

Unikaj stylizacji „na gorąco”

Przy stylizacji włosów przetłuszczających się unikaj wszystkiego, co wydziela ciepło: suszenia gorącym strumieniem powietrza, kręcenia włosów lokówką o temp. 200 stopni, prostowania prostownicą. Ciepło pobudza gruczoły łojowe do pracy. A my właśnie tego chcemy się pozbyć! Nie korzystaj też z wosku, jedwabiu w płynie, past do stylizacji. Najlepiej jest pozwolić włosom naturalnie wyschnąć oraz unikać obciążających produktów stylizujących. Do czesania włosów przetłuszczających się najlepsze są plastikowe, okrągło zakończone grzebienie.

Zadbaj o siebie

Ograniczenie stresu oraz wysypianie się ma wpływ nie tylko na Twój nastrój, ale także na zdrowie, czyli także na stan Twoich włosów. Niedobór snu oraz nerwy odbijają się na kondycji Twoich włosów. Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą, zrównoważoną dietę, która ma wpływ na wiele sfer życia. Dieta bogato tłuszczowa, obfitująca w tłuszcze zwierzęce z pewnością nie służy ani Tobie, ani Twojemu wyglądowi, ani włosom. Ważne jest, aby dostarczyć też organizmowi witamin i mikroskładników. Korzystne dla włosów są: witaminy B6, cynku oraz aminokwasów siarkowych, krzemu, witaminy B1 i B2 oraz kwasu peptydowego.

Wybierz się do specjalisty

Jeśli problem z przetłuszczaniem się włosów nasila się, konieczne skontaktuj się z lekarzem-dermatologiem. Być może jest to związane ze zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, w czasie ciąży lub menopauzy lub skłonność do przetłuszczania się włosów została odziedziczona genetycznie. Zapytaj mamę i babcię czy miały podobny problem, taka informacja może Ci się przydać podczas wizyty. Lekarz przepisze Ci specjalistyczne środki pielęgnacyjne lub suplementy lub medykamenty na receptę.

Beamazing!

 

Zobacz też:

Więcej włosów! Dodaj objętości swojej fryzurze

Błędy w pielęgnacji włosów