bledy w urzadzaniu mieszkania

bledy w urzadzaniu mieszkania

Jeśli jesteś posiadaczem całkiem sporego metrażu, a Twoje mieszkanie mimo to wydaje się małe, najprawdopodobniej popełniłeś błędy w aranżacji mieszkania.

Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś w tym odosobniony! Większość z nas popełnia błędy w urządzaniu wnętrz, przez które mieszkania zamiast większe, wydają się jeszcze mniejsze. Ten problem dotyczy nie tylko posiadaczy kawalerek i niedużych mieszkań, ale także tych bardzo dużych.
Co zrobić, żeby z każdego metra wycisnąć jak najwięcej? Nie popełniaj poniższych błędów, a problem sam się rozwiąże!

Jeden deseń

Nie wszystko musi do siebie pasować. A tym bardziej być w takim samym wzorze lub kolorze. Ponieważ właśnie to powoduje, że całe wnętrze wygląda ciężko, monotonnie i brakuje mu przestrzeni. Nie bój się zestawić jednego wzoru z innym! Np. wyrazisty, graficzny wzór zestaw z innym, drobnym, ale w tej samej tonacji kolorystycznej. Ogranicz też jego występowanie do jednej powierzchni oraz zestawiaj wzory z gładkimi kolorami. Te zabiegi wprowadzą nieco przestrzeni do wnętrza.

Ciemne kolory na ścianach

Pochłaniają całe światło i sprawiają wrażenie jakby 'wychodziły' ze ścian, przez to pomieszczenie jest wizualnie pomniejszone. Lepiej jeśli wybierzesz tapety w jasnych kolorach. Jeżeli natomiast wolisz ciemne wzory na ścianie lub tapecie, to pokryj nią tylko fragment ściany albo jedną niedużą ścianę, a resztę pozostaw jasną.

Meble dosunięte do samej ściany

Mebel przylegające do ściany wydają się masywniejsze i powodują wytrącenie proporcji we wnętrzu. Odsuń meble od ścian! I zaaranżuje je w grupach. Jeśli wolisz otwarte przestrzenie, wystarczy, że odsuniesz sofę i fotele o kilkanaście centymetrów.

Wszystko na wierzchu

Jeśli lubisz otwarte półki i regały, to nie wystawiaj na nich całego dobytku. To nie jest dobry pomysł, ponieważ setki drobnych rzeczy na widoku, stworzy wizualny chaos i wrażenie bałaganu. Zamiast tego twórz sezonowe ekspozycje zmniejsza ilością książek, przedmiotów i pamiątek.

Zasłony do parapetu

Tak, tak – to zła długość zasłon, ponieważ zaburza proporcje wnętrza. Pokój będzie się wydawał niższy i mniejszy. Zamiast na krótkie postaw na długie zasłony, które sięgną podłogi. Sprawią one, że zarówno okno, jak i całe pomieszczenie wyda się większe. Jeśli natomiast nie lubisz długich zasłon, zawieś karnisz na suficie, a nie na ścianie! Zasłony spływające od samego sufitu sprawią, że pokój wyda się wyższy.

Za dużo mebli

Gdy w pokoju jest za dużo mebli, zastawiamy cenną powierzchnię i ograniczamy funkcjonalność wnętrza. Rozstaw równomiernie meble w pokoju i nie zastawiaj dostępu do okna, ani nie stawiaj niczego w ciągach komunikacyjnych.

Złe oświetlenie

Jedna lampa w centralnym miejscu pokoju to za mało. Im dalej od lampy tym pokój jest ciemniejszy i wizualnie mniejszy. Wprowadź do wnętrza kilka punktów świetlnych, tak żeby równomiernie oświetlić całą przestrzeń.

Dziękujemy novastrefa.com za cenne uwagi podczas pisania tego artykułu.