dietetyk

Nowy rok obfituje w noworoczne postanowienia, jedno z nich, bardzo znane i powszechne to odchudzanie. Postanowienie bardzo dobre, jednak tylko wtedy, jeżeli podjedziemy do niego poważnie i racjonalnie i nie będziemy oczekiwać spektakularnych efektów w tydzień.

Odchudzanie dla zdrowia

Odchudzanie należy zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie „po co chce się odchudzać?”. Utrata zbędnych kilogramów powinna być tylko skutkiem ubocznym zmian, natomiast cały ich sens, powinien opierać się na zdrowej, zbilansowanej diecie, oraz codziennej dawce ruchu, które razem pozwolą na długo cieszyć się dobrym samopoczuciem, sprawnym ciałem i przede wszystkim zdrowiem.
Podchodząc do odchudzania tylko i wyłącznie jako drogi do utraty kilogramów, bardzo łatwo wpaść w pułapkę liczenia kalorii, wyrzutów sumienia pojawiających się po każdym „grzeszku” żywieniowym co w efekcie może doprowadzić do przerwania diety, a co za tym idzie efektu jojo, a przecież nie o to chodzi – stwierdza dietetyk Karolina Orzechowska z poradni Ovita.

warzywa

Zdrowa dieta początkiem nowego życia

Podejmując decyzję o rozpoczęciu odchudzania, należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, w tym najlepiej pomoże profesjonalny dietetyk, który dobierze taki plan żywieniowy, który będzie dostosowany do naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, który dostarczy nam niezbędnych witamin i minerałów, a równocześnie pomoże pożegnać zbędne kilogramy i zyskać lepsze samopoczucie.
Zdrowa dieta to podstawa, jeżeli włączymy do niej ruch przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut, to nie będziemy musieli długo czekać na efekty.

Dieta cud, głodówki – czyli jak skutecznie przytyć

W Internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na diety cud, które obiecują zrzucenie nawet kilkunastu kilogramów w zaledwie kilka dni, podobnie jest z różnego rodzaju głodówkami. O ile dobrze przemyślana głodówka pod kontrolą dietetyka może przynieść pewne korzyści w postaci oczyszczenia organizmu i wprowadzenia do diety właściwej, to wszystkie diety cud obiecujące spektakularne efekty w 3 dni to najkrótsza droga do efektu jojo, a nawet niebezpiecznych problemów zdrowotnych. Nasz organizm to nie jest komputer, któremu wystarczy sformatować dysk, aby pozbyć się zbędnych plików czy wirusów. Ludzki organizm potrzebuje czasu i przede wszystkim mądrego i dobrego traktowania, aby mógł skutecznie przestawić się do nowego funkcjonowania, przyjąć nowe nawyki i pozbył się niepotrzebnego bagażu w postaci tkanki tłuszczowej.

Jeżeli zależy nam na skutecznej realizacji noworocznego postanowienia, którym jest odchudzanie, trzeba podejść do tego poważnie i racjonalnie, tylko wtedy zmiany będą skuteczne a efekty długotrwałe.