Barwienie jajek to wielkanocna tradycja, którą kochają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Zazwyczaj pofarbowane jajka zjadamy podczas wielkanocnego śniadania, dlatego nie warto ryzykować i używać do barwienia jaj sztucznych barwników. Równie dobry efekt można uzyskać farbując pisanki naturalnymi farbkami. Tylko, jak uzyskać piękne pigmenty?
Poniżej przedstawiamy receptury pozwalające zabarwić jajka na określone kolory, dzięki naturalnym pigmentom. Po uzyskaniu danego barwnika, zanurz w nim jajka i włóż całość do lodówki na noc. Otrzymane kolory będą żywe i głębokie!
Żółty
Zdejmij skórki z 6 czerwonych cebul i gotuj je w 2 szklankach wody przez 15 minut. Odcedź. Dodaj 3 łyżeczki białego octu winnego lub przez 15 minut gotuj pół szklanki posiekanej natki marchewki w 1 ½ szklanki wody, odcedź, dodaj 2 łyżeczki białego octu winnego. Inny sposób: gotuj skórki z 6 żółtych jabłek w 1½ szklanki wody przez 20 minut. Odcedź. Dodaj 2 łyżeczki białego octu winnego.
Pomarańczowy
Skórki z 6 żółtych cebul gotuj przez 15 minut w dwóch szklankach wody. Odcedź. Dodaj 3 łyżeczki octu winnego.
Brązowozłoty
2 łyżki nasion kopru gotuj przez 15 minut w szklance wody. Odcedź. Dodaj 2 łyżeczki białego octu. Jeśli chcesz uzyskać ciemnobrązowy odcień – dodaj 1 łyżkę octu do 1 szklanki mocnej kawy.
Różowy
Zmieszaj 1 szklankę soku z kiszonych buraków i 1 łyżkę octu winnego lub średnich rozmiarów buraka posiekaj na kawałki i wrzuć do 4 szklanek wrzącej wody. Dodaj 2 łyżki octu winnego i ostudź całość do temperatury pokojowej. Odcedź buraki.
Lawendowy
Zmieszaj 1 szklankę soku z winogron z 1 łyżką octu winnego.
Niebieski
Zmieszaj 1 szklankę mrożonych jagód z 1 szklanką wody. Ogrzej całość do temperatury pokojowej i usuń jagody lub pokrój ¼ główki kapusty na kawałki i wrzuć do 4 szklanek wrzącej wody. Dodaj dwie łyżki octu winnego. Ostudź całość do temperatury pokojowej i odcedź kapustę.
Have fun!