Obecny czas zmienił bardzo wiele w życiu każdego człowieka, a sytuacja wielu ludzi doprowadza do zawrotów głowy. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Czy może zatem być coś lepszego niż medytacja, która pozwala na odcięcie się od codzienności i danie sobie chwili wytchnienia. Jak zatem się do tego przygotować? Czy medytacja jest odpowiednia dla każdego? Przeczytaj artykuł i zrób pierwszy krok do lepszej higieny umysłu.

Medytacja – ćwiczenia w domu

Mimo tego, że medytacja ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne, w Polsce nie jest ona mocno rozpowszechniona. Wiele osób uważa ją za coś zbyt egzotycznego i eterycznego. A należy pamiętać, że z wykonywania medytacji płyną same pozytywne skutki. Stajemy się dzięki temu bardziej szczęśliwi, kreatywni oraz nasz niepokój zostaje zredukowany do minimum. Medytacja ma również duży wpływ na walkę z Alzheimerem, a nawet reumatyzmem.

Jak rozpocząć medytację? Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na chwilę oddechu. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, spróbuj od uświadomienia sobie co cię rozprasza. Przy medytowaniu nie potrzebujesz żadnego sprzętu – w zupełności wystarczy podłoga lub krzesła.

Medytacja a zdrowie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, medytacja poprawia nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Ale co dokładnie robi medytacja?

  1. Rozwija kreatywność – techniki medytacyjne wspierają myślenie twórcze, nawet u osób, które pierwszy raz próbują medytacji. Badania wykazują, że medytacja ma długotrwały wpływ na zdolności poznawcze.
  2. Niwelują stres – łagodzi psychologiczne obciążenia, do których zaliczyć można lęk lub depresję.
  3. Pomaga przy problemach reumatycznych – to oczywiste, że medytacja nie jest lekarstwem na schorzenia, jednak pozwala zmniejszyć napięcia, sztywność i uczucie bólu.
  4. Spowalnia rozwój chorób poznawczych taki jak Alzheimer.
  5. Dobrze wpływa na zdolność uczenia się – medytacja ma duży wpływ na obszar mózgu odpowiedzialne są za proces uczenia się, pamięci oraz regulacji emocji.

Oprócz tego, medytacja to również:

  • zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu,
  • zmniejszenie podatności na stres,
  • zwiększenie obiektywności,
  • obniżenie lęku, również przed śmiercią,
  • obniżenie poziomu neurotyzmu,
  • poprawa wydajności pracy.

Nie da się ukryć, że medytacja ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy wprowadzić ją do swojej codzienności, po prostu to zrób!