samodoskonalenie

Człowiek to istota niezwykle złożona, pełna często sprzecznych pragnień i dążeń. Na jego zachowanie ma wpływ tak wiele motywów, które nie zawsze są dla niego w pełni uświadomione. Targają nim wewnętrzne konflikty, które łączą się z koniecznością podejmowania trudnych decyzji, rodem z antycznej tragedii. I choć wydawać by się mogło, że tak poplątane życie wewnętrzne dotyczy niewielu, prawda jest inna.

Coraz więcej na pozór poukładanych osób, doświadcza tych rozterek, czuje zagubienie w pędzie współczesnego życia, szybkiego tempa podejmowania decyzji, bycia na topie przez cały czas. Ten rytm jest zgubny i dla zdrowia fizycznego, somatycznego, jak i dla sfery emocji. A powszechnie wiadomo, że gdy choruje ciało, bardzo często jednocześnie choruje dusza. Nie dziwi zatem, że samodoskonalenie to tak modne i ważne ostatnio słowo. Ludzie poszukują bowiem nowych sposobów, by żyć pełniej, poznać siebie lepiej i kierować się swoimi autentycznymi potrzebami. Świadomość, że rozwój duchowy to swoiste remedium na stres i przemęczenie jest coraz powszechniejsza i zbiera owocne żniwo. Coraz więcej osób wybiera tak proste i dostępne praktycznie dla wszystkich rozwiązania, jak choćby wyjście na popołudniową czy poranną przebieżkę do parku. Kilkunastominutowy bieg potrafi zdziałać cuda dla zszarganego stresem zawodowym ciała.

Yoga i medytacja

Popularne i lubiane są też zajęcia jogi, często połączone również z nauką medytacji. Ten sposób na samodoskonalenie siebie jest zresztą od dawna popularny na zachodzie, a pochodzi przecież ze wschodu, a dokładnie Indii. Joga to sport dobry praktycznie dla każdego. Co ważne, nawet osoby z bardzo dużą nadwagą, dla których tak naprawdę trudno dobrać ćwiczenia, które nadmiernie nie obciążałyby stawów, mogą uprawiać jogę. Latem, w parkach często prowadzone są darmowe, grupowe zajęcia jogi. Warto wybrać się i skorzystać. Joga ma zbawienny wpływ na ciało człowieka. Jeżeli dołączymy do tego kilkuminutową, codzienną praktykę medytacji, która prowadzić ma do uspokojenia pędu myśli, znalezienia równowagi w ich chaosie, skupieniu się na byciu tu i teraz, swoim ciele i i oddechu, spokój ducha jest coraz bardziej w zasięgu ręki.

Trening czyni mistrza

Oczywiście, należy dodać że trening czyni mistrza również w tym aspekcie, zatem samodoskonalenie w tej formie to regularna praca nad sobą. Efekty będą jednak niezwykle satysfakcjonujące. Zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu, spokojniejszy sen, poczucie większej kontroli nad sobą i swoimi reakcjami, to tylko kilka z nich. I to tylko początek. Bo przecież rozwój duchowy nie ma końca.