tatuaz henna

Tatuaż henną to jeden z rodzajów tatuaży tymczasowych. Henna to barwnik pozyskiwany z rośliny o nazwie lawsonia bezbronna. Tatuaże robione za pomocą tego roślinnego barwnika utrzymują się na skórze do trzech tygodni. Tradycyjne tatuaże z henny stosowane w tradycji hinduskiej. Istnieją różne sposoby robienia tatuaży henną, a także różne mieszanki zawierające hennę. Jednak co jest bezpieczne dla ciała i nie wywoła reakcji alergicznej, tego dowiesz się poniżej.

Tatuaż henną

Naturalna henna ma lekko brązowy, czerwony lub zielony kolor. Intensywność koloru zmienia się w zależności od skóry i czasu, kiedy henna pozostaje na skórze (na początku może być czerwona lub pomarańczowa, po kilku dniach staje się brązowa). Na kolor ma także wpływ umiejscowienia tatuaż – najciemniejszy na skórze kończyn, a najjaśniejszy na skórze tułowia.

Zanim zacznie się nakładanie wzoru na skórę, henna zwykle wymaga przesiania przez drobne sitko i mieszania barwnika z innymi składnikami pasty. Do pasty z henną dodaje się sok z cytryny. Można dodać także cukier, co sprawi, że mieszanka będzie gładsza. Trzeba jednak pamiętać, aby nie mieszać składników w pojemniku z metalu!

Nakładanie tatuażu

Tatuaż henną można nakładać na różne sposoby. Najprostszym jest użycie do tego woreczka. W jednym z jego boków robimy małą dziurkę. Możemy też zwinąć folię w stożek i skleić taśmą klejącą. Takie aplikatory do henny są najłatwiejsze do zrobienia. Jednak do nakładania tatuażu wygodniejsza może być mała butelka, którą można ścisnąć oraz końcówka od długopisu do aplikacji.

Aby prawidłowo nałożyć tatuaż z henny, trzeba uważać, aby warstwa pasty nakładana na skórę była równomierna. Wzór malujemy liniami, nie kropkami. Po namalowaniu wzoru czekamy, aż tatuaż wyschnie. Potem owijamy pomalowany obszar folią. Folię można zdjąć co najmniej po 6 godzinach. Nadmiar pasty trzeba zetrzeć na sucho ze skóry po zdjęciu folii a tatuaż można przetrzeć dopiero po 1-2 godzinach od starcia pasty.

Jeśli kolor tatuażu henną wydaje Ci się zbyt jasny, pamiętaj, że można go naturalnie przyciemnić! Podczas nakładania należy zastosować kilka bezpiecznych sposobów:

  • tatuaż powinien być nakładany na rozgrzaną skórę, a pasta z henny też powinna być ciepła,
  • dodać do pasty olejek z drzewa herbacianego, który przyciemni kolor,
  • na skórze rąk i nóg można osiągnąć niemal czarny efekt, jednak na tułowiu jest to niemożliwe z wykorzystaniem naturalnej henny.

Reakcje alergiczne

Czarna henna w większości przypadków nie jest henną naturalną. Jest zwykle otrzymywana za pomocą sztucznych składników. Parafenylenodiamina (PPD) to substancja, którą może zawierać czarna henna, a u wielu ludzi powoduje silną reakcję alergiczną. Na skórze mogą pojawić się rany, owrzodzenia i blizny.
Pamiętaj, że PPD jest legalnie stosowana jako dodatek do kosmetyków tylko w farbach do włosów (a podczas ich nakładania zakładamy rękawiczki!), ta zawarta w niektórych czarnych hennach może być niebezpieczna dla zdrowia.

Beamazing!