detoks

Detoks często mylony jest z dietą odchudzającą. Jednak to nie utrata wagi jest najważniejszą korzyścią oczyszczania organizmu.
Detoks to specyficzny sposób odżywiania, który jest częścią całego procesu oczyszczania z toksyn. Powinien być przeprowadzany z głową, żeby był bezpieczny i zdrowy. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek przeciwwskazania, skontaktuj się z lekarzem.
Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak bezpiecznie przeprowadzić jednodniowy detoks w domu!

Detoks w domu

Najpóźniej na trzy dni przed detoksem jednodniowym należy zrezygnować z kofeiny, alkoholu, cukru, papierosów, białej mąki, czerwonego mięsa, mleka, jajek i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Zamiast tego należy pić dużo wody i herbat ziołowych, w miarę możliwości odpoczywać.

Detoks jednodniowy najlepiej jest przeprowadzić w wolny dzień, kiedy możemy ograniczyć kontakty ze światem zewnętrznym do minimum – radzi dietetyk Karolina Orzechowska z poradni Ovita. Można na ten dzień zamówić masaż, pójść na długi spacer, wziąć udział w łagodnej sesji jogi oraz dużo odpoczywać.

Detoks jednodniowy

Monodieta jaglana:
przez jeden dzień spożywamy tylko kaszę jaglaną. Około 1/2 kilo na dzień, w porcjach co 2-3 h.

Detoks warzywno – owocowy:
przez jeden dzień jemy wyłącznie warzywa i owoce w dowolnej formie. Max do 2kg/ dzień.

Detoks na sokach owocowych:
przez jeden dzień pijemy wyłącznie soki owocowe. Min 5 szklanek/ dzień.

Detoks płynny:
przez jeden dzień pijemy soki i smoothies warzywno – owocowe, bulion warzywny, zupy krem warzywne (bez dodatków).

Detoks uzupełniamy pijąc minimum 2 litry wody dobrej jakości i herbaty ziołowej np. oczyszczające mieszanki ziół, napar z pokrzywy, mięty, szałwii, kopru włoskiego.

Co po detoksie?

Po detoksie (nawet po tym jednodniowym) powoli wracamy do normalnej diety. Jeszcze przez trzy dni po detoksie, jemy tak jak w czasie przygotowań. Jeśli chcemy, aby nasze samopoczucie pozostało dobre na dłuży czas to warto wprowadzić do codziennych nawyków kilka szczególnie ważnych:

  • codziennie rano wypijmy na czczo szklankę ciepłej wody z sokiem z 0,5 cytryny,
  • codziennie poświęcamy czas na co najmniej 30 minutowy relaks,
  • w ciągu dnia wypijamy 1,5 – 2 litrów dobrej wody.