uva

Jeśli marzysz o zadbanej skórze, powinieneś zadbać o nią każdego dnia. Szczególnie latem, gdy jest ona narażona na negatywny wpływ promieni słonecznych. O tym, że kremy z filtrem są najlepszym sposobem na walkę z przebarwieniami wiedzą wszyscy, jednak jak spośród niezliczonej liczby dostępnych produktów wybrać ten właściwy?

Skrót UVA

Na co dzień nasz zmysł wzroku wyłapuje jedynie światło widzialne, które obejmuje nie tylko promieniowanie słoneczne, ale również promieniowanie podczerwone oraz ultrafioletowe.

UV (ultraviolet radiation) jest skrótem od światła ultrafioletowego, na który składają się różne wiązki o innych długościach. Zaliczyć można do nich:

  • UVC – najkrótsza wiązanka, niemal całkowicie zatrzymywana przez warstwę ozonową,
  • UVB – średnia fala stanowiąca zaledwie 5% docierającego promieniowania ultrafioletowego do Ziemi; odpowiedzialna jest za powstawanie opalenizny oraz poparzeń słonecznych, a oprócz tego odpowiada za dostarczenie organizmowi niezwykle ważnej dla naszego zdrowia, witaminy D,
  • UVA – najdłuższa ze wszystkich fal, która stanowi 95 % promieniowania ultrafioletowego obecnego na co dzień w atmosferze; najniebezpieczniejsze, ponieważ docierają do głębokich warstw skóry, mimo iż nie jest to odczuwalne; są odpowiedzialne za niszczenie kolagenu oraz powstawanie przebarwień skórnych, alergii słonecznych, nowotworów skórnych oraz fotostarzenia.

Ile czasu się opalać

Ze względu na to, że promieniowanie ultrafioletowe jest niebezpieczne dla naszej skóry, należy odpowiednią ilość czasu spędzać na słońcu, tak by nie wyniknęły z tego poważne powikłania. Oczywiście długość słonecznych kąpieli zależy przede wszystkim od fototypu naszej karnacji. Uznaje się, że istnieje sześć fototypów skóry – od bardzo jasnego, do ciemnego.

Typy skóry I i II, ze względu na niewielką ilość melatoniny, są najbardziej narażone na raka skóry. Jeśli zatem jesteś posiadaczem jasnej karnacji i jasnych włosów – pamiętaj, że Twoje opalanie się może trwać zaledwie 5 minut.

SPF – co to jest

Jest to skrót od Sun Protection Factor. Współczynnik ten, określa czas, który możemy spędzić na słońcu, po zastosowaniu konkretnego kremu z filtrem. Dla przykładu: po 30 minutach na słońcu, zauważyłeś u siebie rumień? W takim razie po zastosowaniu SPF 15, możesz przebywać na słońcu jeszcze przez następne 7,5 godziny. 30 minut x 15SPF = 450 minut.

Oczywiście kosmetyki z filtrem chronią nas jedynie przed promieniowaniem UVB.