opalanie

Do najchętniej wybieranych form spędzania wolnego czasu, w trakcie letnich dni, jest opalanie się nad jeziorem lub morzem. Dla wielu osób zażywanie kąpieli słonecznych jest równoznaczne z relaksem, jednak nie zawsze zdają sobie one sprawę z konsekwencji płynących z nadmiernego przebywania na słońcu. Głównym skutkiem złego opalania się są zaczerwienione miejsca na skórze, które swędzą i pieką. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić z tymi nieprzyjemnymi skutkami czasu spędzonego na słońcu.

Dlaczego skóra piecze po opalaniu?

Ludzki organizm w 60% składa się z wody. Oznacza to, że im dłużej przebywamy na słońcu, tym więcej tracimy wilgoci, przez co DNA oraz wierzchnia warstwa komórek zostaje uszkodzona.

Im bardziej odwodniony zostanie nasz organizm, tym bardziej będzie nas swędzieć skóra, która przy okazji zrobi się napięta, co doprowadzi do powstania podrażnień.

Szkodliwe dla skóry promienie UV podrażniają ją i uszkadzają wierzchnią warstwę. To właśnie z tego powodu mamy do czynienia z nieestetycznym łuszczeniem się. Co ważne, poparzenia słonecznie nie wystąpią od razu, jednak będą pojawiać się stopniowo.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym

Jeśli chcesz uchronić się przed oparzeniami słonecznymi, koniecznie musisz zacząć stosować kosmetyki z mocnym filtrem SPF. Warto przed zakupem konkretnego produktu zapoznać się z jego składem, ponieważ nie każdy kosmetyk utrzymuje się na skórze dłużej niż kilkanaście minut. Warto również zwrócić uwagę na to, czy specyfik jest łatwo zmywalny lub ścieralny.

Jak złagodzić swędzenie skóry

Pieczenie i swędzenie skóry jest mocno problematyczne oraz niekomfortowe. Z tego też powodu warto wprowadzić do letniej pielęgnacji sprawdzone sposoby, dzięki którym nasza skóra będzie odpowiednio zabezpieczona przed negatywnym działaniem promieni UV.

Biorąc prysznic, zrezygnuj z gorącej czy ciepłej wody, staraj się zażywać kąpiele chłodne lub letnie. W Twojej kosmetyczce nie powinno zabraknąć nawilżających produktów takich jak żele, czy kremy. Pamiętaj, by były one pozbawione detergentów.

Jeśli skóra po oparzeniach słonecznych już się wygoiła, nie zapomnij o zadbaniu o jej nowo powstały naskórek, który powinien być uzupełniony o lipidy oraz ceramidy.