Żaden inny zabiega na twarz nie zbudził na przestrzeni tak wielu emocji jak właśnie ten wykonany kwasami. Można je spotkać w peelingach oraz preparatach pielęgnacyjnych o silnym działaniu. Kosmetyczne kwasy można podzielić ze względu na ich działanie oraz efekty jakie można nimi uzyskać. Dowiedź się, czy kwasy są dla Ciebie i jak mogą Ci pomóc.

Pielęgnacja twarzy

Kwasy nie należą do nowych odkryć kosmetycznych, jeśli chodzi o pielęgnację. Starożytni Grecy uważali, że wyznacznikiem wyższych sfer była jasna karnacja, z tego też powodu bardzo wiele zamożnych kobiet stosowało wybielającą maseczkę z miąższu chleba nasączonego mlekiem. Również piękna królowa Kleopatra stosowała kąpiele w mleku oślic, które zapewniały miękką i gładką skórę pozbawioną niedoskonałości. Rzymianie słynący z upodobania do pięknych ubrań oraz zapachów, podobnie jak Grecy czy Egipcjanie lubi wziąć odprężającą kąpiel w mleku oślim albo krowim, natomiast uboższe grupy społeczne musiały zadowolić się jedynie serwatką.

Mleko w pielęgnacji

Mimo, że od tylu lat stosowano mleko jako upiększający środek pielęgnacyjny, nigdy wcześniej niż w połowie lat 90 ubiegłego wieku, nie zaczęto go badać. To właśnie wtedy kwas mlekowy wprowadzono do kosmetyki jako samodzielny produkt oraz łączony w koktajlach z innymi kwasami o różnych właściwościach. Kwas mlekowy jest przede wszystkim nośnikiem cennych dla skóry substancji odżywczych, które dzięki jego konsystencji lepiej przenikają w głąb naszego ciała.

W jaki sposób działają kwasy? Przede wszystkim zwiększają swoją odległość między komórkami na skórze co powoduje osłabienie wiązań między nimi. Dochodzi wtedy do oddzielenia warstwy rogowej naskórka oraz jego złuszczenia. Oczywiście każdy kwas ma swoje własne właściwości, a co za tym idzie – przeznaczenie.

Część kwasów niweluje niedoskonałości skóry, część ujednolica jej koloryt, a jeszcze inne mogą ściągać pory i regulować wydzielanie sebum oraz rozjaśniać blizny, np. te potrądzikowe. Jeszcze inne kwasy mogą działać przeciwzapalnie i nawilżać naszą skórę, tak by była elastyczna i miękka.

Kwas salicylowy na trądzik

Jednym z najpopularniejszych kwasów jest ten z grupy beta-hydroksykwasów (BHA) i występuje on w różnych roślinach mając ogromny wpływ na ich wzrost. Dla celów kosmetycznych pozyskujemy go z kory wierzby.

Do najważniejszych właściwości kwasu salicylowego zaliczyć można działania:

  • przeciwgrzybiczne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne.

Jego stężenie zależne jest od tego w jaki sposób ma wpłynąć na naszą cerę.

  1. Stężenie 1-2% to substancja wykorzystywana w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej.
  2. Stężenie 10-20% o działaniu keratolitycznym rozpuszcza nasz zrogowaciały naskórek oraz stymuluje odnowę nowego naskórka i redukuje widoczność blizn. Jest na tyle mocny, że przenika przez warstwę sebum i wnika w głąb porów powodując usunięcie zanieczyszczeń oraz zwężenie porów.

Stosowanie kwasu salicylowego przede wszystkim wskazane jest do leczenia trądziku zapalnego oraz niezapalnego. Można go również spotkać w kuracjach przeciw objawom fotostarzenia – rozjaśnianie przebarwień i plam pigmentacyjnych. Przede wszystkim spotkać go można w peelingach.

Peeling salicylowy

Stosując peeling salicylowy należy przed rozpoczęciem odpowiednio przygotować skórę, ponieważ może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń naskórka.

Przede wszystkim już nawet kilka tygodni wcześniej zacznijmy aplikować w domu krem, który w swoim składzie zawiera kwas salicylowy o niewielkim stężeniu. Dlaczego? Ponieważ obniży to poziom pH naszej skóry do około 4,5, a to doprowadzi do lepszych efektów po zabiegu. Na dwa tygodnie przed zabiegiem unikaj solarium i wystawiania twarzy na działania promieni słonecznych.

Sam zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry, a następnie nałożenia na skórę kwasu specjalnym pędzelkiem. Nie bój się, gdy okaże się, że Twoja skóra pokryła się białą warstwą, ponieważ jest to naturalny efekt wytrącenia się kryształków kwasu. Po upływie kilku minut kwas zmywany jest ciepłą wodą. Efektem zabiegu jest dosyć mocne złuszczanie się skóry, które może trwać nawet do kilku dni. Częstym zjawiskiem jest pojawienie się strupków. Co ważne, pierwsze efekty widać już po pierwszym peelingu, jednak chcąc na dłużej cieszyć się piękna skórą, należy nastawić się na conajmniej 6 zabiegów. Odstępy między kolejnymi zabiegami powinny wynosić od dwóch do trzech tygodni, tak by skóra miała czas na odpowiednią regenerację. W tym czasie bardzo ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.