Podstawą niemal każdego makijażu jest dobrze dopasowany podkład. Możemy zrezygnować z podkreślenia brwi, zapomnieć o różu, czy o namalowaniu idealnej kreski na powiece, jednak podkład stanowi naszą drugą skórę, o czym warto pamiętać. Jeśli zależy Ci na efekcie gładkiej cery o jednolitym kolorze, która będzie idealną bazą przed nakładaniem kolejnych produktów, powinnaś wiedzieć jak dobrze dobrać podkład do swoich potrzeb.

Dopasowanie podkładu

Podkład powinien być idealnie dopasowany do kolorystyki Twojej twarzy. Dlaczego zatem testujemy ten kosmetyk na fragmentach ciała, które mają zbliżony kolor do naszej cery, a nie w tym miejscu, gdzie będziemy go nosić? Ponieważ bardzo często wydaje nam się, że niezależnie od części ciała – kolor naszej skóry jest ten sam. Niestety jest to bardzo błędne założenie. Testując odpowiedni kolor podkładu postaraj się go zawsze nakładać na miejsce, na którym będzie noszony.

Wybierając kolor podkładu warto zwrócić również uwagę na tonację naszej cery. Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest przyłożenie białej kartki do swojej twarzy. Jakie efekty możesz uzyskać?

  • Jeśli cera wygląda promiennie i zdrowo, a cała twarz wygląda dobrze oznacza to, że masz chłodny odcień cery i najlepiej w Twoim przypadku sprawdzi się podkład o różowawym odcieniu.
  • W porównaniu z białą kartką skóra na twarzy wydaje się być poszarzała i zmęczona? Twój typ urody jest ciepły, zatem szukaj podkładu z odcieniami ciepłego beżu.
  • Czasami możemy nie być pewne na jaki odcień powinnyśmy się zdecydować, dlatego w tym momencie najlepiej poprosić o pomoc ekspedienta w drogerii.

Niestety musimy liczyć się z tym, że światło w sklepie bardzo często przekłamuje odcień fluidu, a wybieranie go tylko na podstawie swoich domysłów może skończyć się tym, że nasz fluid będzie mocno odcinał się od reszty naszej twarzy. Oczywiście nie każde drogerie oferują próbki, które możesz zabrać ze sobą do domu, ale warto o to spytać i przekonać się jak podkład zachowuje się na naszej twarzy przez cały dzień. Kolor podkładu najlepiej sprawdzać w okolicach kąta żuchwy.

Kilka porad:

  • Latem warto zdecydować się na ciemniejszy odcień podkładu, ponieważ skóra od promieni słonecznych opala się delikatnie. Zimowy podkład będzie z pewnością o ton, a czasami nawet o dwa jaśniejszy.
  • Stosując na codzień podkład powinniśmy zdecydować się odcień zbliżony do naszego naturalnego koloru skóry. W przypadku makijaży wieczorowych warto wybrać jasny podkład, ponieważ podczas modelowania bronzerem będziemy mogli nadać twarzy nowe rysy. Jasny podkład będzie dobry również dla cery dojrzałej.

Rodzaje podkładów

  1. Dla cery suche i zmęczonej o nieco szarawym odcieniu warto sięgnąć po produkt, dzięki którym skóra będzie rozświetlona.
  2. Skóra problematyczna, czyli tłusta lub mieszana, z rozszerzonymi porami powinna zaopatrzyć się w podkład matujący i wygładzający.
  3. Cera z przebarwieniami, bliznami, pękającymi naczynkami oraz zmianami trądzikowymi bardziej niż jakakolwiek inna wymaga krycia i odpowiedniego nawilżenia.
  4. W przypadku cery wrażliwej, na której łatwo dostrzec ślady alergii powinna szukać podkładów typu hypoalergicznych.

Skoro już wiesz jak testować podkład, na koniec warto wspomnieć o tym dlaczego jest to tak ważne, by fluid odpowiadał nie tylko odcieniowi Twojej cery, ale również jej potrzebom.

Odpowiednio dopasowany podkład sprawi, że będziemy czuć się w nim komfortowo cały dzień, a nasza cera po odpowiedniej pielęgnacji będzie odżywiona i gładka. Znajdując swój ideał możesz skrócić czas zakupów kolejnego podkładu, ponieważ będziesz już wiedzieć co dokładnie do Ciebie pasuje.