Czym są pajączki na nogach? To inaczej wenulektazja, czyli sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych. Pielęgnacja skóry z tymi problemami jest wymagająca, ponieważ powinna przede wszystkim skupić się na wzmocnieniu oraz obkurczeniu naczynek. Same naczynka można podzielić na dwie kategorie.
Rodzaje pajączków na nogach
- Pajączki śródskórne (teleangiektazja) – naczynka włosowate zlokalizowane tuż pod skórą poszerzone do średnicy jednego milimetra. Swoją nazwę wzięły od podobizny do pajęczych odnóży. Zazwyczaj występują w kolorze niebieskosinym lub brunatnoczerwonym. Nie są wyczuwalne pod palcami.
- Siateczka podskórna – cienkościenne żyły siatkowane znajdujące się w głębokiej warstwie skóry. Pod wpływem przeróżnych czynników poszerzają się do trzech milimetrów przez co tworzą pod skórą wyraźną niebieską siateczkę. Pojawić się mogą zarówno na łydkach jak i udach. Nie są groźne, jednak ich pojawienie się może wskazywać na przewlekłą niewydolność żył w kończynach dolnych.
Skąd się biorą pajączki na nogach
Pojawienie się pajączków lub siateczek naczyń krwionośnych wcale nie musi oznaczać tego, że się starzejemy i jest to naturalna kolej rzeczy. Na powstawanie tychże objawów wpływ ma wiele czynników. Po pierwsze to, czy ktoś z naszej rodziny posiada choroby żył, czy zmiany hormonalne wpłynęły na ich pojawienie się oraz to czy jesteśmy w okresie dojrzewania, przekwitania czy ciąży.
W ostatnim przypadku kobiety są szczególnie narażone na pojawienie się pajączków ze względu na burzę hormonów, która trwa w ich organizmie. Ma to również związek z większą ilością krwi i związanym z tym powiększeniem się żył. Oprócz tego na rozszerzenie naczynek ma wpływ również:
- otyłość i nadwaga,
- brak ruchu,
- ekspozycja na słońce bez ochrony filtrami,
- dojrzały wiek, w którym żyły stają się słabsze i nie funkcjonują jak powinny.
Jak leczyć pajączki na nogach
Obecnie istnieje kilka metod, dzięki którym zlikwidujemy rozszerzone naczynka na nogach. To na jaką metodę się zdecydujemy jest sprawą bardzo indywidualną i w szczególności zależy od tego, czy jest to pojedyncze naczynko, czy utrwalony rumień.
Do najczęściej wybieranych zabiegów zaliczyć można skleroterapię, podczas której lekarz wstrzykuje preparaty powodujące zarastanie naczynka. W przypadku niewielkiego naczynka wystarczyć może jedna wizyta, jeśli natomiast jest to większy obszar, lepiej umówić się na kolejny zabieg.
Kolejnym zabiegiem jest skleroterapia piankowa Tessariego. W tej metodzie wstrzykuje się do naczynka spieniony środek farmakologiczny, dzięki któremu zostanie zamknięty przepływ krwi oraz siatka pajączków zniknie.
Oprócz tego można skorzystać z laserowego zamykania naczynek. Światło wytwarzane przez laser pulsujący pochłania czerwony barwnik krwi niszcząc przy okazji środek ścianki naczynka.
Ostatnim sposobem na pozbycie się brzydkich skaz na nogach może być elektrokoagulacja. W tym zabiegu wykorzystuje się prąd ścinający białko w ścianach naczyń krwionośnych, które następnie zostają wchłonięte przez układ limfatyczny, a następnie wydalone.
Wykonanie poszczególnych zabiegów niestety nie oznacza pożegnania się z pajączkami na zawsze. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów i leków flebotropowych wzmacniających ściany naczyń włosowatych oraz zmniejszających ich kruchość.