odwodniona skora

Skóra człowieka jest niezwykle wrażliwa na wszystkie zmiany i czynniki, zarówno te zewnętrzne jak i wewnętrzne, dlatego bardzo łatwo poznać po niej, że zmieniliśmy pielęgnację oraz nawyki żywieniowe. Jak zatem zrozumieć z jakim typem skóry mamy do czynienia oraz jaka pielęgnacja będzie dla niej najlepsza? Przede wszystkim należy prowadzić obserwacje, na podstawie których wyszczególnimy podstawowe cechy cery. I tak jak w przypadku cery tłustej i suchej, czy mieszanej będzie w miarę łatwo określić jej typ, tak czasami ciężko dostrzec cechy skóry odwodnionej, ponieważ jest ona często mylona z suchą. Dlaczego? Tego dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Skóra sucha, a odwodniona – czym się od siebie różnią

Główną różnicą pomiędzy oboma typami skóry jest powód ich powstania. Oznacza to, że nieumiejętnie dobrana pielęgnacja może spowodować spowolnioną regenerację i odbudowę zniszczonego naskórka.

  • Skóra sucha – zaburzona budowa płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry, co prowadzi do jej przesuszenia.
  • Skóra odwodniona – zaburzona funkcja utrzymywania prawidłowej ilości wody w naskórku.

Ze względu na zróżnicowane czynniki wpływające na cerę, rozróżnić można również objawy z nimi związane:

  1. Cera odwodniona – sucha, ściągnięta skóra pojawiająca się sporadycznie.
  2. Cera sucha – uczucie ściągnięcia i przesuszenia odczuwane przez cały czas.

Różnica między skórą odwodnioną i suchą polega również na sposobie ich pielęgnacji. Cera sucha wymaga regularnego natłuszczania, nawilżenia oraz odżywienia, natomiast cera odwodniona bazuje na nawilżeniu i nawodnieniu.

Ostatnią różnicą jest miejsce występowania skóry suchy i odwodnionej. Pierwsza z nich może dotyczyć całego ciała – dłonie, łokcie, nos, usta, powieki, stopy oraz ręce. Z kolei drugi tym cery dotyczy jedynie twarzy i może towarzyszyć zarówno cerze tłustej jak i mieszanej. Z tego też powodu niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu, niezależnie od tego z jakim typem skóry się zmagamy.

Skóra odwodniona – pielęgnacja

Posiadacze skóry odwodnionej powinni szczególną uwagę zwrócić na skład kosmetyków stosowanych do codziennej pielęgnacji, ponieważ źle dobrane produkty mogą wyrządzić spore szkody w delikatnym naskórku.

Należy zrezygnować z kosmetyków o działaniach odtłuszczających i tych zawierających w składzie alkohol. Obecnie wiele marek kosmetycznych zawiera serię produktów przeznaczonych właśnie do skóry odwodnionej i to na nich powinnaś się skupić.

Delikatne kremy bogate w substancje nawilżające to rozwiązanie dla Ciebie.