Niezależnie od tego jak długo z kimś byłeś, rozstanie nie należy do najłatwiejszych przeżyć. To w jaki sposób będziemy przechodzić przez ten trudny okres jest sprawą indywidualną. Jedni potrzebują bardzo wiele czasu, by pogodzić się ze stratą i uporządkować swoje życie. Są też tacy, za którymi zamykają się drzwi i zaczynają żyć na nowo.

Jak pogodzić się z rozstaniem

Długoletnie związki oznaczają masę czasu, którą zainwestowaliśmy w relację z drugą osobą. Przyzwyczajeni do życia z kimś, możemy odczuwać samotność i pustkę, gdy zostajemy pozostawieni sami sobie.

Oczywiście istnieje masa sposobów dobrze znanych z filmów, czy książek, jak radzić sobie z rozstaniem. Ale, czy upijanie się, oglądanie całymi dniami seriali i objadanie się kolejną paczką lodów, ma sens? Wydaje mi się, że są to krótkotrwałe wyjścia dające pocieszenie na kilka sekund. I zazwyczaj bywa tak, że powrót do codzienności jest jeszcze cięższy.

Musimy pamiętać o tym, że rozstanie jest procesem. Nasz nastrój i emocje muszą odnaleźć miejsce, w którym będziemy czuć się dobrze.

Czego nie robić po rozstaniu

Najgorszym z możliwych scenariuszy po rozstaniu jest śledzenie swojego partnera. Jeśli wasz związek rozpadł się samoistnie i oboje tego chcieliście, pozostanie w dobrej komitywie z ex nie jest niczym złym. Gorzej, jeśli rozstanie było emocjonalne, a Ty masz teraz ogromnego doła. Dlaczego? Patrząc na to jak druga osoba rozwija się bez Ciebie, robi rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiła może sprawić, że będziemy czuć się jeszcze gorzej.

Nie próbuj manipulować byłym partnerem, nie szantażuj go i nie wzbudzaj w nim na siłę zazdrości. Rozstaliście się z jakiegoś powodu, więc zamiast próbować za wszelką cenę przyciągnąć go do siebie z powrotem, lepiej zastanów się jak nad sobą pracować.

Zajmij się sobą

To chyba najlepsza rada jaką można usłyszeć po rozstaniu. Nie marnuj czasu na rozgrzebywanie przeszłości, ponieważ nic z tego nie będzie. Zapomnij na moment o dobrych i złych momentach waszego związku i skup się na sobie. Pracuj nad swoimi wadami i postaraj się spełniać swoje marzenia, na które do tej pory nie mogłaś/mogłeś sobie pozwolić. Bądź dla siebie najlepszym przyjacielem. I pamiętaj, że jeśli macie do siebie wrócić, to tak się stanie.