ekologiczne porady

ekologiczne porady

Kolejny wpis z cyklu ekologicznych porad dotyczących urody. Lubimy eko i eko jest dobre! Tak więc, jeśli się z tym zgadzasz, czytaj i stosuj się do tych porad!

Ekologiczne porady cd.:

  1. Sprawdzaj i pilnuj terminu ważności kosmetyków. Kosmetyki naturalne zwykle mają krótszy termin i najlepiej je zużyć w ciągu 6 miesięcy.
  2. Olejki eteryczne to ekologiczna alternatywa dla sztucznych zapachów. Mają też właściwości antyseptyczne, a niektóre z nich działają jak naturalne konserwanty. Przechowuj je w ciemnych buteleczkach i z dala od światła słonecznego.
  3. Kupuj lokalnie: na polskim rynku jest coraz więcej producentów kosmetyków naturalnych. Niektórzy z nich to niewielkie manufaktury, kosmetyki wytwarzane są ręcznie – handmade.
  4. Kosmetyki mogą być jadalne? Tak! Oliwa z oliwek nadaje się do pielęgnacji ciała, cytryna rozjaśnia przebarwienia. Sprawdź co masz w lodówce 😉
  5. Jeżeli masz skórę wrażliwą, używaj kosmetyków, które nie zawierają kompozycji zapachowych. Dotyczy to zarówno kosmetyków konwencjonalnych, jak i ekologicznych.
  6. Poznawaj certyfikaty. Istnieją międzynarodowe organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne. Aby dostać taki certyfikat, trzeba spełnić surowe kryteria – począwszy od sposobu pozyskiwania surowca, a skończywszy na liście składników gotowego produktu.
  7. Natomiast w Polsce nie ma organizacji certyfikującej kosmetyki naturalne. Nie ma też definicji kosmetyku naturalnego, organicznego czy ekologicznego. Zielone listki na opakowaniu o niczym nie świadczą! Jak więc sprawdzić czy kosmetyk jest naturalny? Przeczytać listę składników.
  8. Od 2013 r. mamy w całej UE całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Ale w Chinach takie testy są obowiązkowe przed wprowadzeniem produktów na rynek, a tym samym robią to duże koncerny obecne na tamtejszym rynku kosmetycznym. Dlatego znaczek króliczka (leaping bunny) wciąż ma znaczenie.
  9. Nie ulegaj presji magazynów kobiecych. W USA przeprowadzono badania, z których wynika, że 70 proc. kobiet po lekturze magazynów kobiecych jest niezadowolonych ze swojego wyglądu. Oglądajmy reklamy z idealnymi zdjęciami kobiet. Zwykle zasługa photoshopa, a nie kremu.
  10. Droższy nie zawsze znaczy lepszy. Niektóre droższe kosmetyki wcale nie muszą być bardziej skuteczne od tańszej wersji. Cenę często podbija reklama z udziałem znanej twarzy, ładne opakowanie itd.

Beamazing!

Czytaj więcej podobnych wpisów:

Domowe kosmetyki – zrób je sama, cz. I

Domowe kosmetyki – zrób je sama, cz. II

Domowe kosmetyki – zrób je sama, cz. III

Olej kokosowy – naturalny kosmetyk