Nim podejmiesz decyzję o tym, który z danych produktów lepiej sprawdzi się do Twojej cery, powinnaś wiedzieć na czym polega różnica między nimi.

Tonik, a hydrolat

Tonik to nic innego jak gotowy produkt kosmetyczny, który swój skład opiera przede wszystkim na bazie wody lub hydrolatach z dodatkiem aktywnych składników – pantenol, czy kwasy. Zatem jego głównym zadaniem może być łagodzenie podrażnień lub złuszczanie naskórka, ale przede wszystkim działa tonizująco.

W przypadku hydrolatu mówimy o wodzie kwiatowej lub wodzie roślinnej. Uzyskujemy go podczas procesu destylacji parą wodną olejków eterycznych. Niegdyś uważany za odpad technologiczny, jednak z czasem odkryto, że zawiera w sobie 1-2% olejków eterycznych i będzie idealnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Obecnie możemy go zdobyć jako gotowy produkt kosmetyczny lub półprodukt.

Tonizacja

Proces tonizacji polega na przywróceniu skórze jej fizjologicznego, to znaczy lekko kwaśnego pH. Dla skóry wynosi on 4,5-5,5. Taki stan pozwala zagwarantować skórze skuteczną ochronę przed rozwojem wielu chorobotwórczych czynników, takich jak bakterie czy inne drobnoustroje nie mogących żyć w kwaśnym środowisku.

No dobrze, ale kiedy może dojść do zaburzenia pH skóry? Najczęściej dzieje się to na etapie oczyszczania, ponieważ produkty z SLS/SLES lub mydła w kostce mocno domywają nasz skórek. Oznacza to, że staje się ona wrażliwsza i bardziej podatna na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne. Jest to również moment, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji łoju. Skóra z nieodpowiednim pH nie będzie wchłaniać w głębszych warstwach składników aktywnych zawartych w kremach czy innych produktach do pielęgnacji.

Czy hydrolat tonizuje

W przypadku tonika sprawa jest prosta, ponieważ zawsze ma on niskie pH, a jego zadaniem jest przede wszystkim tonizowanie skóry. Jeśli chodzi o hydrolat sprawa nie jest tak oczywista. Produkt ten może, ale nie musi posiadać właściwości tonizujących.

Jego właściwości uzależnione są od składników zawartych w produkcie oraz surowca, z którego powstał. Każdy z nich w jakiś sposób wpływa na jego pH, a jeśli zależy Ci na tym, by tonizować skórę szukaj hydrolatu z pH
≤ 5,5. Wszystkie potrzebne informacje powinny być zawarte na etykiecie.

Rodzaj cery a hydrolat

Na rynku mamy wiele hydrolatów, dlatego tak ważne jest dopasowanie go do potrzeb swojej cery. W końcu każdy z nich ma inne właściwości, a działanie może mocno wpłynąć na stan naszej skóry.

  1. Skóra mieszana/tłusta/problematyczna – stosuj hydroalty z miętą pieprzową, oczarem lub rumiankiem. Wybieraj kosmetyk z surowców wykazujących działania przeciwzapalne oraz takie, które przyspieszają regenerację.
  2. Cera sucha/dojrzała – w tym przypadku postaraj się znaleźć kosmetyk z opuncji figowej, która bogata jest w witaminy A, C i E. Te składniki mają działania przeciwstarzeniowe i mocno nawilżające. Równie dobrze sprawdzi się hydrolat różany, ponieważ ma on właściwości kojące, łagodzące i przeciwzapalne.

Rodzaj cery a tonik

Podobnie jak w przypadku hydrolatów, Twój tonik powinien być dopasowany do problemów skóry. Jeśli masz problem z nadmiernym wydzielaniem łoju, dokuczają Ci rozszerzone pory, a przy tym często borykasz się z niedoskonałościami, powinieneś wybierać kosmetyki ze składnikami normalizującymi takie jak kwas migdałowy czy glukonolaktonem. Na skórę suchą, mocno podrażnioną z pierwszymi zmarszczkami warto stosować kosmetyki z mocznikiem lub ceramidami.

Każdy z produktów powinien znaleźć się w mniejszym lub większym stopniu w naszej codziennej pielęgnacji.